Agresija pri mačkah je pogost pojav, ki spravlja v stisko številne mačje lastnike. Vse naredite prav, vaša mačka pa je prava upornica? Morda ima za to svoje razloge.
Tudi vi za vašo mačko storite vse, kar je mogoče, ona pa se do drugih ali celo do vas vede zelo agresivno in sploh več ne veste, kaj storiti? Če vas kaj potolaži: to je težava, v kateri zagotovo niste edini. Mačke so v primerjavi z drugimi živalmi majhne, posledično ranljive in zato so razvile svoj obrambni mehanizem.
Čeprav je vaša mačja ljubljenka vse prej kot divja in nanjo ne preži noben plenilec, so mačke to vedenje ohranile. Ko pride grožnja, se branijo z agresijo. V divjini izjemno uporabno vedenje je za štirimi stenami vse prej kot to.
Dobro je vedeti, da agresivno vedenje pri mačkah pogosto izhaja iz strahu, tesnobe in stresa, ne pa iz užaljenosti ali jeze, kakor si po navadi razlagamo mačje izpade.
Mačka agresijo lahko kaže tako z vokalizacijo kot s telesnimi znaki. Njeno telo je pravzaprav zelo zgovorno - veste, kaj pomenijo določeni položaji spanja? Ali kaj pomeni določen položaj njenega repa? Rahlo sploščena ušesa namigujejo na strah, popolnoma sploščena pa sporočajo, da je mačka jezna in pripravljena na boj.
Mačke običajno svojo agresijo kažejo na več ravneh, tako s telesom kot z glasovnimi izrazi - ti pa so različni in odvisni od tega, ali je mačka žrtev ali 'napadalka'.
Za agresijo se lahko skriva še več različnih vzrokov. Agresijo lahko vzbudi materinski nagon in v takih primerih je mačka agresivna do vsakogar, ki se približa leglu. Lahko je agresija samo del igre, to se običajno pojavi pri mačkah, ki niso bile dobro socializirane.
Agresija je lahko njena obramba, ko je mačko strah; lahko se na ta način brani pred crkljanjem, v katero jo silite; lahko ji je fizično neudobno in jo nekaj boli (poznate znake, kdaj mačko boli?). Včasih pa je agresija teritorialne narave in se pojavi, ko nekdo poskuša vstopiti na območje, ki si ga je prisvojila zase.