Uredništvo | 5. 9. 2024, 12:12

Ali mačke razumejo, kaj jim ljudje govorijo?

Profimedia

Včasih mačke dajejo občutek, da razumejo vse, kar jim pripoveduje njihov lastnik. Kako pa je s tem v resnici? Bolj kot na same besede so mačke pozorne na ...

Se tudi vi pogosto pogovarjate z mačko in imate občutek, da vas posluša ter hkrati tudi razume? Vas zanima, ali je kaj na tem? Dejstvo je, da mačke ne razumejo človeškega govora enako, kot ga razumejo ljudje, vendar so zelo občutljive za ton glasu, intonacijo in neverbalne znake.

Mačke specifičnih besed ne razumejo, kako je potem mogoče, da se mačka odziva na svoje ime? Gre za to, da se mačke lahko naučijo povezati določene zvoke ali besede z dejanji ali predmeti.

To velja tudi pri ukazih. Nekatere mačke so se namreč sposobne naučiti osnovnih ukazov, kot so 'sedi', 'ne', 'pridi', 'daj tačko'. Tukaj gre bolj za učenje zvoka in povezavo s pozitivnim ali negativnim vedenjem (nagrada, pohvala, graja). 

Imate tudi vi občutek, da vas mačka resnično posluša?

Imate tudi vi občutek, da vas mačka resnično posluša?

Profimedia

Mačke hitro ugotovijo, kako različni zvoki ali besede vodijo v določena dejanja. Na primer, če vedno rečete 'hrana' ali nekaj podobnega, ko jim dajete hrano, se lahko naučijo povezati to besedo s prihodom hrane. Podobno lahko zaznajo šume, kot je zvok odpiranja vrečke s priboljški.

Mačke so zelo dobre pri branju čustvenih stanj svojih skrbnikov prek intonacije in telesne govorice. Pogosto bodo bolj reagirale na način, kako nekaj rečete, kot na besede same. Če na primer govorite z umirjenim in nežnim glasom, se bo mačka počutila varno in udobno, medtem ko bo visok ton glasu ali kričanje mačko prestrašilo ali vznemirilo. Ste vedeli, da z mačko lahko tudi komunicirate prek telesne govorice? Poskusite z načinom počasnega mežikanja in presenečeni boste. 

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec