Ali risu v Sloveniji kljub doselitvam ponovno grozi izumrtje?

23. 11. 2024, 10:30 | Uredništvo
Deli
Ali risu v Sloveniji kljub doselitvam ponovno grozi izumrtje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav se je v zadnjih letih aktivno doseljevalo rise na območje Slovenije, pa je pristojno ministrstvo Evropski komisiji sporočilo, da je stanje risa v Sloveniji neugodno. 

V preteklem obdobju smo že večkrat poročali o uspešnosti projekta Life Lynx, ki je zadnjih sedem let skrbel ohranitev risov v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah. V slovenske gozdove je pripeljal 18 novih risov. Čeprav projekt velja za uspešnega, pa Sloveniji še vedno grozi ponovno izumrtje risov.

Ponovno zato, ker so risi enkrat v naših krajih že izumrli. Konec 19. stoletja so zaradi intenzivnega lova, pomanjkanja plena in izgube življenjskega prostora popolnoma izginili z našega ozemlja.

Leta 1973 so lovci in gozdarji v Kočevski rog naselili šest risov iz Slovaške, kar je omogočilo ponovno vzpostavitev populacije v Sloveniji.

Projekt Life Lynx je bil uspešen, a risu še vedno grozi izumrtje.

Projekt Life Lynx je bil uspešen, a risu še vedno grozi izumrtje.

Profimedia

"Po ponovni naselitvi šestih risov leta 1973 je populacija sprva hitro rasla in se širila, vendar je ostala izolirana od drugih risov in se začela pariti v sorodstvu. S tem se je zmanjšala možnost preživetja in razmnoževalni uspeh, populacija pa je začela propadati in se bližati izumrtju," so zapisali na Ministrstvu za naravne vire in prostor.

Sloviti Gordon Ramsay razkril, kakšni so njegovi obroki: dieta je kar stroga

Ključen za rešitev populacije je bil projekt Life Lynx, a kljub doselitvam je stanje risa pri nas neugodno in mu še vedno grozi izumrtje.

Bo vladni akcijski načrt pomagal rešiti risa?

Bo vladni akcijski načrt pomagal rešiti risa?

Profimedia

Zato je vlada pred kratkim sprejela Strategijo ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa (Lynx lynx) v Sloveniji in Akcijski načrt ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa (Lynx lynx) v Sloveniji za obdobje 2024-2033.

Kot so zapisali v dokumentu, so ohranitveni cilji: genetsko stabilna in vitalna populacija, ki se jo upravlja na populacijski ravni – torej v sodelovanju s sosednjimi državami; prisotnost risa z redno reprodukcijo na celotnem, vrsti primernim, prostoru v Sloveniji in sprejemljivost prisotnosti risa (vzdrževanje tolerance) za različne uporabnike prostora, zlasti za kmetijstvo, lovstvo, infrastrukturo in energetiko.

Žena posnela budnico za moža: vsak konec tedna ga zbudi 5 zlatih prinašalcev (VIDEO)

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven