Nekatere mačke so bolj agresivne, druge manj. Lahko pa se tudi v agresivno spremeni popolnoma mirna mačka. Kako prepoznati vzrok agresije?
Mačke so skrivnostna bitja, a kljub temu nam znajo marsikaj povedati: s položaji svojega repka, s položaji spanja, veliko pa pove tudi denimo, če se mačka neguje v vaši bližini. Kljub temu pa mačjih ljubljenk ni vedno lahko razumeti.
Tudi zato, ker včasih spremenijo svoje vedenje skoraj čez noč, lastnik pa nikakor ne najde vzroka. Če se je vaša mačka na ta način iz krotke in mirne spremenila v agresivno, gre morda za agresijo iz strahu (za agresijo se sicer lahko skriva več razlogov). Velikokrat se tovrstna agresija pojavi v trenutku. Gre za obrambni odziv mačke, ko se počuti ogroženo.
Na ta način se določene mačke zaščitijo pred nevarnostjo, čeprav ta morda sploh ni resnična. Takrat mačka stisne telo k tlom ali se skrije; uhlje ima obrnjene nazaj ali ob strani glave; repek je lahko skrit pod telesom ali stisnjen k tlom.
Maček lahko sika, renči ali glasno mijavka, lahko godrnja, njegove zenice so lahko razširjene (ali veste, kaj še lahko sporočajo mačje zenice?), mačka lahko postane negibna ali pa se umika z nenadnimi, sunkovitimi gibi. Če ne vidi prostora za umik, pogosto napade z uporabo krempljev in zob.
Mačka v takem stanju najbolj potrebuje prostor za umik, čas za pomiritev in mirnega lastnika ob sebi. Vzroki za agresijo iz strahu so različni. Lahko gre za pomanjkanje socializacije, negativne izkušnje ali nepričakovane spremembe.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem