Uredništvo | 22. 8. 2024, 16:08
Ali veste, kako se v Sloveniji financirajo zavetišča za živali?
Marsikomu se služba v zavetišču za živali sliši naravnost sanjsko, a v Zavetišču Horjul so zdaj jasno povedali, kakšno je realno stanje.
"Ali ste vedeli? Financiranje zavetišč je urejeno prvih 30 dni, nato smo 90 dni povsem odvisni od donacij in šele po 120 dneh se spet začne urejeno financiranje." Tako začenjajo svoj nedavni zapis (ki je dobil precej pozornosti) na Facebook strani v Zavetišču Horjul.
Ironično so zapisali, da je pač taka realnost in da je taka v resnici za marsikoga "idealna služba na svetu". Hkrati pa se retorično sprašujejo, zakaj potemtakem, če je to idealna služba, ni novih zavetišč, ki bi jih v Sloveniji krvavo potrebovali.
"Verjetno smo edini izvajalci javnih storitev, ki morajo svojo dejavnost opravljati delno ljubiteljsko - brez plačila za svoje delo ali stroške. Nezamisljivo, da bi tako potekalo plombiranje zob, osnovnošolsko izobraževanje ali oskrba starejših občanov," so še zapisali.
Pričakovano je objava dosegla velik odziv med njihovimi sledilci, na katere so se obrnili za pomoč. To ta hip najbolj potrebujejo v obliki posvojitev, saj njihovo zavetišče (in številna druga po Sloveniji) poka po šivih: "Smo polni, živali ne moremo zlagati v nadstropja, zato nujno potrebujemo posvojitelje."
Sledilci so komentirali, da zapisanega dejstva glede financiranja ne ve tri četrtine ljudi, med katerimi so številni prepričani, da zavetišča s svojo dejavnostjo zelo dobro služijo. "Dokler v parlamentu več kot polovica "izbrancev" ljudstva misli, da živali niso čuteča bitja, ne kaže na bolje," je zapisal eden od njih.