Uredništvo | 13. 3. 2024, 09:15
Ali veste, kakšno vlogo ima petje ptic?
Prebujamo se v jutra, ko nas zopet pozdravlja ptičje petje. A ptički ne pojejo kar tako, iz navade. Včasih tudi ne pojejo, ampak kličejo. Ločite različne zvoke?
Ptice v zadnjih dneh pojejo vse bolj naglas in vse bolj pogosto, kar ni prav nič nenavadnega. Sporočajo nam, da je pomlad pred vrati. Ste vedeli, da ptičje petje zelo dobro vpliva na počutje posameznika? Celo tako, da nekateri menijo, da bi ga morali predpisovati na zdravniški recept.
A ptički ne pojejo zato, da bi osrečevali ljudi, pač pa s tem samci (pojejo večinoma samci, pri tropskih vrstah tudi samičke) označujejo svoj teritorij in vanj privabljajo samice. "Ko imamo par, samec s petjem še naprej označuje teritorij in odganja morebitne vsiljive samce," so zapisali na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Včasih pa ptice ne pojejo, ampak kličejo in kdor dobro posluša, to lahko razloči. "Razlika med ptičjim petjem in klici je v dolžini, zapletenosti in namenu oglašanja. Ptičje pesmi so daljše, bolj zapletene in imajo drugačen pomen kot drugi glasovi, ki so kratki enostavni in namenjeni opozarjanju na nevarnosti in vzdrževanju stikov znotraj jate," so zanimivosti o tem zapisali na spletni strani gozd-les.si.
Dodali so, da večina ptic prepeva le v obdobju parjenja in ne skozi celo leto, kot bi morda mislili - z določenimi izjemami. Mednje spada taščica, ki s petjem označuje svoje ozemlje. Spada pa ta majhna samotarska ptica, ki jo pri nas lahko opazimo vsepovsod, tudi med zelo bojevite vrste, sploh spomladi.
Med najštevilčnejše ptice pri nas sicer spada domači vrabec, ki se pri popisu ptic že dolgo časa uvršča na prvo mesto. Mu je pa - zanimivo - zelo za petami siva vrana. Na tretjem mestu je velika sinica in vse tri naštete ptice tvorijo 40 % populacije ptic pri nas.
Kako dobri ste sicer v poznavanju ptic, ki živijo okoli nas? Z namenom izboljšanja prepoznavnosti so na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije pred časom pripravili zelo nazoren grafični prikaz, ki nam približa najpogostejše vrste ptic v Sloveniji.