Uredništvo | 26. 2. 2024, 17:09
Ali živali res zavohajo strah? (Presenetilo vas bo)
So tudi vam kdaj rekli, da pes čuti, da se ga bojite? Gre zgolj za mit ali je v tem kaj resnice? Znanstveniki so naredili raziskavo na konjih in psih.
Živali imajo številne sposobnosti in nas presenečajo prav vsak dan, toda ali ni pretirano trditi, da zavohajo strah? Ni! Tako potrjujejo tudi znanstvene raziskave.
Nič novega ni, da imajo določene živali precej bolje razvit voh kot ljudje. Psu denimo voh predstavlja to, kar človeku predstavlja njegov vid in to je njihovo daleč najpomembnejše čutilo. Znanstvenike pa je zanimalo, ali res lahko zavohajo tudi kemične signale, ki opozarjajo na strah.
Lansko leto so v Scientific Reports objavili raziskavo, ki je temeljila na konjih. Sodelujoči ljudje so si prvi dan ogledali komedijo, naslednji dan pa grozljivko. Obakrat so po ogledu raziskovalci odvzeli vzorce njihovega znoja.
Nato so oba vzorca istega človeka testirali na konju in opazovali razliko. Ugotovili so, da se pri vzorcu po ogledu komedije konj zadrži mnogo manj časa in da uporabi samo levo nosnico - kar kaže na to, kateri del možganov analizira določen vonj.
Medtem pa je vzorec po ogledu grozljivke konj vonjal z obema nosnicama in to precej dlje časa. Znanstevniki so poudarili, da to še ne pomeni, da konj ve, kaj je strah. Je pa dokaz, da konji po vonju ločijo med različnimi čustvenimi stanji pri človeku.
Kaj pa psi? Pred časom so v častniku Animal Cognition objavili raziskavo na to temo. Tokrat so vzorce znoja vonjali zlati prinašalci, ljudje pa so pred odvzemom vzorcev gledali smešne in strašljive posnetke. Nato so raziskovalci psa postavili v sobo skupaj s škatlo z obema vzorcema, v tej sobi je bil tudi en neznanec in pasji lastnik.
Ko je pes vohal 'veseli vzorec' je pogosteje navezal stik in želel interakcijo z neznancem. Ko pa je pes vohal 'strah', je ali šel k svojemu lastniku ali pa celo k vratom in prosil za izpust. Zaključek obeh raziskav je enak: živali prav zares zavohajo različna čustvena stanja pri ljudeh.