Ste se kdaj, ko ste kupovali jajca, vprašali, kaj pomeni baterijska reja? Posnetki, ki so jih objavili v oddaji Tarča, so naravnost šokantni!
V oddaji Tarča so objavili na skrivaj narejene posnetke iz ene izmed baterijskih farm v Sloveniji in ni besed, ki bi opisale videno grozo. Kokoši sedijo skoraj druga na drugi, vsaka ima natanko za en A4 list prostora. Na kvadratnem metru površine je stisnjenih do 13 kokoši.
Kader med drugim prikaže poginulo kokoš, na kateri leži zneseno jajce, le kakšen meter stran na tleh vidimo mrtvo miš. Vse to je (med drugim) baterijska reja, in to ne nekje na drugem koncu sveta, ampak v prelepi Sloveniji. Posnetke so za oddajo Tarča pridobili od Društva za transparentnost živalskih obratov.
Kaj je baterijska reja? Baterijska reja je način intenzivne reje živali, pri katerem so živali, najpogosteje kokoši nesnice, nameščene v tesnih kletkah (imenovanih baterijske kletke), kjer imajo zelo omejen prostor za gibanje. Gre za obliko industrijske reje, katere glavni cilj je maksimizacija produktivnosti in minimizacija stroškov.
Živalovarstvene organizacije se že dolgo borijo proti taki reji, od maja poteka tudi kampanja društva AETP, ki od vlade zahteva prepoved krute reje živali v kletkah (osredotočajo se na kokoši nesnice in svinje).
"Več sto tisoč kokoši nesnic v Sloveniji še vedno biva v kletkah, v tako imenovani baterijski reji, kjer imajo na voljo uporabno površino v velikosti enega A4 papirja. Kokoši zaradi prisilnega bivanja na tako omejeni žičnati površini doživljajo psihično in fizično trpljenje," so zapisali na spletni strani slovenijaprotikletkam.si. Prav baterijska reja v Sloveniji še vedno prednjači pred drugimi oblikami reje kokoši nesnic.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven