Ko je za mavrico odšel njen šicu Kai, s katerim je preživela devet čudovitih let, je to Janjo Strozak neizmerno potrlo, hkrati pa ji dalo zagona. Odločila se je, da bo - njemu v spomin in preostalim ljubljenčkom s podobnimi težavami v pomoč – pomagala psom in mačkam, ki se spopadajo z alergijami.
Janja Strozak je po poklicu diplomirana organizatorka turizma, po duši pa velika ljubiteljica psov. Njen prvi, Kai, je imel hudo alergijo na pršice in trave. Da bi mu v največji meri olajšala življenje, se je Janja Strozak začela izobraževati o holističnem pristopu pri skrbi za živali. Svojemu šicuju Kaiu je pomagala, da je živel kar se da polno, kljub številnim omejitvam in težavam. Ko je leta 2017 odšel za mavrico, je to Strozakovo izjemno potrlo, hkrati pa ji dalo zagona za pot, ki jo je življenje izrisalo že samo. Zaživel je Loving Paw.
Kaj je Loving Paw?
Loving Paw je spletna trgovina, ki jo vodim in je namenjena vsem pasjim in mačjim ljubljenčkom, ki jih tarejo alergije. Hkrati pa se name obrača tudi vedno več tistih, ki težav nimajo, pa bi radi za svoje živali kakovostne naravne izdelke. Idejo o takšni spletni trgovini sem dobila povsem iz osebne izkušnje, saj sem za Kaia izjemno težko našla kakovostno hrano brez žit, glutena, alergenov in primesi. Sprva sem prodajala naravne izdelke lokalnih proizvajalcev, počasi pa smo se usmerili v lastno proizvodnjo. Takrat, leta 2019, se je zares začela pisati moja zgodba. Vse se je začelo s tem, ko sem odkrila, kako blagodejna je bentonitna glina in kako pomembno mesto ima v veterini.
A ker takih izdelkov nisem našla, sem se odločila, da jih izdelam. Ko sem malo kasneje ugotovila še, da imamo eno najbolj kakovostnih tovrstnih glin v Sloveniji, v Komendi, se je odločitev zdela še bolj prava. Tako Loving Paw danes prodaja lastne izdelke, do zdaj sem razvila prek 40 produktov, ki se ponašajo s tem, da so brez glutena in brez žit, v večji meri slovenskih sestavin. Ena linija je povsem glinena, potem imamo linijo iz sivke, medeno linijo in pa certificirane prehranske dodatke.
Pa gre samo za prehranske izdelke?
Ne, imamo tudi izdelke za nego, potem so tu še oprema in igrače, en segment izdelkov pa smo namenili lastnikom. Za same alergike pa sta najbolj pomembna prava izbira prehranskih in negovalnih izdelkov. Za kužka z alergijo briketi ne pridejo v poštev, saj nikoli ne vemo, kaj se skriva notri.
"Moj Kai je imel hudo alergijo na trave in na pršice, kar se je kazalo z bruhanjem. In to že samo, če je pojedel zrnce riža ali pa krompir, ki je rasel v zemlji!"
Posledično so se pojavile težave z očmi. Veliko časa in energije sem posvetila raziskovanju, kaj lahko in česa ne. Verjamem pa, da če ne bi toliko vedela in se izobraževala, bi Kai verjetno še prej zapustil ta svet.
View this post on Instagram
Opažate, da je danes veliko živali z alergijami?
Iz leta v leto jih je več. Ne samo zaradi načina življenja in okolja, v katerem živimo. Do anomalij in alergij prihaja tudi zaradi tega, ker so pasme močno spremenile svoj DNK. Iz leta v leto je več križanja pasem med seboj. Tudi rodovniški psi trpijo za alergijami, tega je bilo včasih zelo malo. Na trgu je ogromno ponudnikov takšne in drugačne hrane, predpisi so ohlapni, izvor velikokrat neznan. Velike korporacije znajo tudi izkoristiti marsikatero 'luknjo', da ne prodajajo tako kakovostne hrane, kot si jo naši kosmatinčki zaslužijo.
Kaj pa lahko naredi posameznik, ki se na deklaracije ne spozna, komu lahko sploh zaupa, ali obstaja kakšna 'varovalka'?
Na vsaki deklaraciji mora biti jasno navedeno, kaj se nahaja v sami hrani. A žal prihaja do določenih zavajanj. Če je na prvem mestu zapisan piščanec, naj bi ga bilo v tej hrani največ, pa ni nujno, da je to res tako. Res se trudim izobraževati lastnike, da znajo brati deklaracije in predvsem, da so kritični in da se zavedajo, da ni vedno vse črno na belem, kot piše.
View this post on Instagram
Vaša spletna stran ni samo prodajna, pač pa s kakovostnimi članki tudi osveščate in izobražujete. Pravite, da je to zelo pomembno?
Preden sem ustanovila Loving Paw, sem začela pisati dva bloga z nasveti za kužke in mucke, in to je bil moj začetek. Vedela sem, da ne morem prodajati izdelkov za tako občutljive živali, če mi lastniki ne bodo zaupali. Tako sem najprej z nasveti pristopila k ljudem in si ustvarila bazo tistih, ki mi zaupajo.
ʺUgotovila sem, da je ogromno ljudi, ki se trudijo najti primerno hrano za svojega psa ali mačko.ʺ
Kljub temu, da danes večino energije usmerjam v razvoj novih izdelkov, nasveti in svetovanje ostajajo osnova. V prvi vrsti smo blagovna znamka z nasveti za zdravega kosmatinčka, ki prodaja tudi produkte. V Velenju imamo tudi razstavni salon, kjer so dobrodošli prav vsi, ki potrebujejo pogovor in nasvet v povezavi s težavami svojega ljubljenčka. Iz dneva v dan se name obrne več ljudi.
Življenje s psom ali mačko, ki ima alergije, verjetno ni preprosto? Kaj prinaša?
Veliko prilagajanja in še več razumevanja. Lahko povem iz lastne izkušnje, da ljudje, pa tudi nekateri lastniki, niso razumeli, zakaj posebej kuham za psa, zakaj moj pes ne sme hrane dobiti z mize.
"Veliko je obsojanja, ko te gledajo postrani, češ da razvajaš psa."
Ni res, skušam mu omogočiti najbolj kakovostno življenje, kot ga z omejitvami lahko ima. Kamorkoli greš, moraš paziti, da pes česa ne zaužije, na sprehodih moraš biti zelo previden, da ne poliže stvari, ki jih ne sme. Življenje z alergikom je težko, zahtevno in polno vsakodnevnih bojev.
Katere pa so najpogostejše alergije?
Alergije se najprej odražajo v beljakovinah, najbolj pogoste so na piščanca in na govedino. S tako alergijo se da še normalno živeti. Bolj zapletene so alergije, ko živali ne smejo več vrst beljakovin, tudi mineralov, vitaminov, maščob. Imam tudi stranke, ki pridejo s celim seznamom, česa žival ne smejo. Potem skupaj izberemo hrano, ki ne bo problematična. Pri teh psih je zelo pomemben izvor – torej, da kupijo izdelek z eno samo sestavino, ki je zapisana na deklaraciji.
Vi imate doma danes še dva kužka – sta brez alergij?
Na srečo, čeprav se zavedam, da se alergije lahko pojavijo kadarkoli v življenju. Sem pa tudi od začetka malo drugače pristopila k stvari.
ʺPrvi kuža, Kai, je bil kupljen prek oglasnika, takrat sem bila 'sveža' na tem področju, kot študentka sem si samo želela kužka. In ga dobila, s kupom alergij."
Ko se je to končalo, sem si rekla, da bom pri naslednjem kužku raziskala vse ozadje, vso zgodovino, zdravje mame in očeta. S partnerjem sva se odločila, da kupujeva izključno preverjene rodovniške kužke pri odgovornih vzrediteljih.
Sta v Loving Paw vpeta oba s partnerjem? Kako se je s to zgodbo spremenilo vaše življenje?
Tako je. Celotna ideja je moje maslo, a brez moža, ki je IT podkovan, bi težko šlo. On je prevzel spletno prodajo in računovodstvo, trenutno dela na novi spletni trgovini. Tako se lahko jaz ukvarjam res samo z razvojem izdelkov in svetovanjem. Ker imava dve majhni hčerki, nama delo od doma zelo ustreza, sicer bi težko usklajevala. Sva si pa morala strogo začrtati mejo, kdaj intenzivno delava in kdaj so ure, ki so posvečene samo najinima hčerkama. Vsekakor ne gre več za delo od osmih do štirih, pač pa marsikdaj tudi pozno v noč.
Za vas smo na našem Facebook profilu Metropolitan pripravili NAGRADNO VPRAŠANJE. Pogoji nagradne igre so znani, odgovor pa najdete v tem članku, ki ga pravkar prebirate.
Kaj vas motivira?
Zdravje kosmatinčkov in čisto nič drugega. Dobro vem, kako težko je, ko imaš doma alergika. Rada bi, da se kaj spremeni na tem področju in da imajo lastniki nekoga, na katerega se lahko obrnejo 24/7. Nisem še tam, kjer si želim biti, a sem prepričana, da hodim v pravo smer.