Čeprav smo sredi vročega poletja, so se ježki že začeli pripravljati na zimo. Največkrat ob večerih jih lahko opazimo ob vrtovih in cestah.
Ste morda ob teh toplih večerih tudi vi na robu vrta zaslišali rahlo šušljanje ali opazili ježka? V teh dneh, naj se zdi zima še tako daleč, so ta bitja že začela na kup nositi zaloge za zimo. Ker je zelo vroče, jim lahko pomagate tako, da jim nastavite plitke posodice z vodo.
Vsekakor pa za ježka ni primerno mleko, saj ježi ne prenašajo laktoze - če jim v dobri veri, da jim boste pomagali, nastavite mleko, bo to še pospešilo proces dehidracije.
Tudi kruh zanje ni primeren (kot tudi ne za račke, celo zelo nevaren je!), namesto tega - če bi jih želeli nahraniti - je bolj primerno nezačinjeno meso, mokra hrana ali briketi, sicer pa sami najdejo žuželke in polže. Sadje je zanje posladek, in ne osnovni del prehrane.
Pa še ene napake ne smemo nikoli napraviti - če si v vrtu še tako želimo ježka, ni prav, da bi ga tja prestavili na silo in ga s tem namenom vzeli iz njegovega okolja. Če pa bi ga prestavili zato, da bi mu pomagali denimo čez cesto, je najboljši način, da ga prestavite na varno, le nekaj metrov naprej in v smeri njegove začrtane poti.
Lovljenje, zadrževanje, poškodovanje, ubijanje ježkov je tudi zakonsko prepovedano, gre namreč za zaščiteno živalsko vrsto. Ježi imajo v ekosistemu zelo pomembno vlogo - ker pa so za spremembe zelo občutljivi, so tudi pomemben indikator zdravja okolja.