Cestne svetilke ogrožajo te živali

4. 6. 2022, 19:05 | I. D.
Deli
Cestne svetilke ogrožajo te živali (foto: Profimedia)
Profimedia

Marsikdaj nam grejo na živce, a brez njih bi življenje na Zemlji propadlo. Kako jim lahko pomagate?

Javna razsvetljava ne slepi le pogleda na nočno nebo, ogroža tudi insekte. Njihove številke so že tako nižje zaradi krčenja življenjskega prostora, uporabe pesticidov in podnebnih sprememb.

Kar 40 odstotkov vseh vrst je v upadanju, ena tretjina je ogroženih.

Insekti so res največkrat nadležni, a brez njih bi izumrli plazilci, dvoživke, netopirji in polovica vseh vrst ptic

Ker se veliko žuželk hrani z iztrebki, bi se ti začeli nabirati, preobilica dušika v njih bi zadušila rastline. Čeprav se natančnih posledic ne da napovedati, bi se brez njih ekosistemi zagotovo sesuli.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by David Millner (@millner.david)

Vsi vemo, da insekte privlači svetloba. A še posebej novejše ulične svetilke, ki uporabljajo LED tehnologijo, imajo še dodaten negativen učinek.

Najboljši božični sejmi za družine: dva s seznama tudi pri naših sosedih

To so ugotovili v Angliji, ko so primerjali osvetljene in neosvetljene lokacije, izbrali so robove travnikov ali grmovje. Poskus je bil precej enostaven. Najprej so stresli grm oziroma z mrežo posneli travo, nato pa prešteli, koliko gosenic vešč se je nabralo.

Te gosenice so izbrali, ker se, vse dokler ne poletijo, ne oddaljujejo od kraja, kjer so se izlegle iz jajčeca.

Rezultati so res alarmantni. Pod uličnimi svetilkami so v grmovju našteli kar 47 odstotkov manj gosenic, na obcestnih travnikih jih je bilo 37 odstotkov manj.

Samice ne marajo odlagati jajčec na svetlobi

A to še ni vse – luči očitno vplivajo tudi na hranjenje. Gosenice izpod svetilk so namreč dlje jedle in so bile težje od tistih, ki so odraščale v naravnejših razmerah.

https://www.metropolitan.si/trendi/zeleno/kako-ustvariti-hotel-za-zuzelke-poskrbimo-za-sobivanje-s-koristnimi-insekti-na-svojem-vrtu/Škoda je bila največja pod LED svetilkami, ki oddajajo soncu podobno svetlobo, in manjša pod starimi (nizko in visokotlačnimi natrijevimi) lučmi, ki sijejo bolj rumeno-oranžno.

Negativen učinek je sicer res lokalen in majhen v primerjavi z učinki pesticidov, a vsak majhen korak šteje

Tako kot na primer ločujemo odpadke in zapiramo pipe, lahko na zunanjih svetilih namestimo barvne filtre. Tako bo račun za energijo še vedno nižji, a hkrati bomo naredili tudi nekaj dobrega za naravo.

https://www.metropolitan.si/zdravje/so-insekti-novo-superzivilo-pise-mario-sambolec/

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec