Ko mačka svojemu lastniku prede v naročju, so to običajno zelo umirjeni trenutki. Pa ne samo to - tudi znanost je potrdila, kako zdravilno je predenje - in za človeka in za mačko!
Mačka prede iz več razlogov, od katerih so nekateri povezani z njenim počutjem, komunikacijo in fiziološkimi potrebami. Preja je kompleksen zvok, ki ga mačke proizvajajo s pomočjo vibracij mišic v grlu in diafragmi. Eden izmed vzrokov za prejo je tudi samopomiritev.
Mačke predejo tudi, da bi se pomirile v stresnih ali bolečih situacijah, na primer pri veterinarju ali ko so poškodovane. Predenje ima lahko tudi analgetični učinek, saj sproščanje endorfinov pomaga pri obvladovanju bolečine.
Predenje pa je tudi zelo zdravilno, saj deluje na frekvencah, ki spodbujajo regeneracijo kosti in tkiv. Raziskave kažejo, da vibracije v teh razponih lahko pospešijo rast kosti in povečajo njihovo moč. To bi lahko razložilo, zakaj so mačke znane po hitrem okrevanju po poškodbah.
Predenje ima pomirjujoč učinek, ki lahko zmanjša stres in tesnobo tako pri mačkah kot pri ljudeh. Ta učinek je podoben globokemu dihanju ali meditaciji pri ljudeh, saj vibracije delujejo sproščujoče. Raziskave so celo pokazale, da lahko interakcija z mačko, ki prede, zmanjša krvni tlak in srčni utrip pri ljudeh. To lahko dolgoročno zmanjša tveganje za srčne bolezni.
Ljudje, ki se sproščajo ob mački, ki prede, lahko občutijo zmanjšanje stresa, tesnobe in celo bolečine. Mačke so zaradi tega pogosto vključene v terapije z živalmi za pomoč ljudem z duševnimi ali fizičnimi težavami.