STA/Uredništvo | 20. 5. 2024, 08:26

Danes praznuje najpomembnejše bitje na tem planetu (kaj lahko vsak stori zanj?)

Profimedia

Letošnji svetovni dan čebel se usmerja k mladim, ki so prihodnji skrbniki našega okolja. Brez čebel tudi človeka ne bi bilo, vsaka tretja žlica hrane je odvisna od njih. 

Da je 20. maj postal svetovni dan čebel, smo v največji meri zaslužni Slovenci. Prvič so ga Združeni narodi prav na pobudo Slovenije razglasili leta 2017, prvič pa obeležili leto dni pozneje. 20. maj (1734) pa je tudi rojstni dan pionirja sodobnega čebelarstva - Antona Janše, ki je bil eden največjih strokovnjakov na tem področju. 

Namen tega dne je krepitev zavedanja o pomenu čebel (pa tudi drugih opraševalcev) za kmetijsko in biotsko raznovrstnost. Za čebele pogosto slišimo, da so najpomembnejše bitje na tem planetu, saj zagotavljajo ljudem kar vsako tretjo žlico hrane. 

20. maj je tudi rojstni dan Antona Janše, enega največjih strokovnjakov.

20. maj je tudi rojstni dan Antona Janše, enega največjih strokovnjakov.

Profimedia

Letošnji svetovni dan čebel se usmerja k mladim in ozaveščanju o vlogi čebel (in drugih opraševalcev), ekološkem ravnovesju in biotski raznovrstnosti. 

"Z vključevanjem mladih v čebelarske dejavnosti, izobraževalne pobude in prizadevanja za zagovorništvo lahko navdihnemo novo generacijo okoljskih voditeljev in jih opolnomočimo, da pozitivno vplivajo na svet," so zapisali pri Organizaciji združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO).

Slovenski čebelarji mlade že vrsto let vključujejo v aktivnosti in jim na ta način približujejo pomen čebel - na primer prek tradicionalnega slovenskega zajtrka (ta obvezno vsebuje tudi slovenski med), ki je v šolah in vrtcih vsako leto novembra. 

Letošnji svetovni dan nagovarja mlade.

Letošnji svetovni dan nagovarja mlade.

Profimedia

Kljub aktivnemu ozaveščanju pa se zdi, da za čebele ne skrbimo tako, kot bi morali. A vendarle lahko prav vsak lahko pomaga, da bodo ta bitja ostala in obstala ter preživela. Kako?

"Čebele potrebujejo čist zrak in vodo ter čisto okolje na splošno. Če bomo ohranili okolje in čebelam omogočili lažje preživetje, bomo tudi ljudje živeli v lepšem in bolj zdravem okolju. Toda najpomembnejše je, da se vsi skupaj ponovno zavemo bistvene vloge, ki jo ima vsak posameznik pri ohranitvi čebel in drugih opraševalcev," so poudarili na kmetijskem ministrstvu.

Pa še nekaj praktičnih ukrepov, za katere vam bodo čebele hvaležne: naj kakšna zaplata zelenice ostane nepokošena - kot pogrnjena miza za čebele; kosimo pozneje; ne uporabljajmo pesticidov; sadimo medovite rastline. 

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec