Uredništvo | 16. 7. 2024, 16:30
Danes praznuje žival, ki vzbuja strah pri mnogo ljudeh: "Ne pikam, samo sikam"
Se tudi vi borite z ofidiofobijo? To je strah pred kačami, katerim ljudje velikokrat delamo hudo krivico. Kače imajo v ekosistemih pomembno vlogo.
Svetovni dan kač se obeležuje 16. julija in je namenjen ozaveščanju o pomembnosti kač v ekosistemu, njihovem ohranjanju in razbijanju mitov, ki krožijo okoli kač.
Kače niso grozne in smrtonosne živali, ki prežijo na ljudi, pač pa so običajno zelo plašna bitja, ki se z ugrizom branijo samo tedaj, ko se počutijo zares ogrožene. Brez razloga ne bodo nikoli napadle.
To so poudarili tudi člani Herperološkega društva - Societas herpetologica slovenica ob objavi na Facebooku, kjer so zapisali še: "Z ugrizom (in ne pikom) se branijo le, če se počutijo direktno ogrožene. Pred človekom se hitro umaknejo. Zato je s strani človeka strah odveč. Vse kače v Sloveniji so tudi zaščitene, zato je njihovo vznemirjanje prepovedano. Če jih srečamo v naravi, jih pustimo, da gredo svojo pot."
Ste vedeli, da so kače zelo občutljive na spremembe v ekosistemu in zato pomembni bioindikatorji zdravja okolja? Zelo veliko vrst kač je ogroženih, razlogi za to pa so največkrat izguba habitata, onasnaževanje, trgovina z divjimi živalmi in nekateri drugi dejavniki.
V Sloveniji živijo tri strupene vrste kač, to so modras, laški gad in navadni gad. Bolj pogost je modras, ki ga je tudi lažje spoznati po značilni rožici na nosu in značilnem vzorcu. Med nestrupenimi kačami pa v našem okolju živijo še belouška, črnica, smokulja, kobranka, navadni gož, progasti gož in mačjeoka kača.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi