Uredništvo | 16. 10. 2024, 18:02
"Za naše pojme bi bila tudi v Sloveniji uvedba davka na pse nujna!"
Pred kratkim so v javnost prišli podatki, da imajo v Nemčiji rekordne prihodke od davka na pse. Odprle so se debate, kaj bi takšen davek prinesel Sloveniji.
Pisali smo o tem, da so prilivi nemškega lokalnega davka, ki ga plačujejo lastniki psov, doseglo rekordno raven, saj so po podatkih nemškega statističnega urada Destatis, skupaj znašali 421 milijonov evrov (to je 1,6 odstotka več kot leto prej).
Davek na pse uvajajo nekatere države z namenom regulacije lastništva psov in tudi zbiranja sredstev za lokalne in državne storitve, namenjene živalim, kot so zavetišča, čiščenje mestnih površin in podobno.
Poleg Nemčije imajo tovrsten davek med drugim tudi v Avstriji, Švici, na Nizozemskem, v Belgiji, Franciji, na Švedskem in na Danskem.
Kaj pa v Sloveniji? Na državni ravni ni predpisanega splošnega davka na pse, kar številni pozdravljajo, drugi pa se s tem ne strinjajo in menijo, da bi morali slediti zgoraj omenjenim razvitim državam. Takega mnenja so tudi v Zavodu Muri, kjer so zapisali takole:
"Za naše pojme bi bila tudi v Sloveniji uvedba DAVKA na pse nujna! Plačilo davka bi lahko bilo višje za kupljene pse in nižje za posvojene. Število psov v Sloveniji iz leta v leto narašča, število odgovornih skrbnikov pa ne. Na ta način bi se lahko zgradila nova državna zavetišča."
Izpostavili so še, da bi davek odvrnil od lastništva marsikaterega neodgovornega lastnika in posledično bi se preprečilo marsikatero pasje trpljenje. Številni sledilci so se odzvali na ta komentar, številni med njimi so pasji lastniki in večina je prepričana, da je lastništvo psov že zdaj izjemno drago ter da davek ne bi rešil ničesar. Kakšno pa je vaše mnenje?
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču