Raziskovalci so pridobili pomembne podatke.
Društvo Morigenos je skupaj z raziskovalci Univerze v Padovi prejšnji teden v slovenskem morju začelo z genetskim vzorčenjem delfinov z uporabo brezpilotnih letalnikov, s katerimi so zajemali njihov izdihani zrak. S to napredno, neinvazivno metodo želijo pridobiti DNK in podatke o zdravju delfinov, kar odpira nove možnosti za njihovo varstvo.
Vzorčenje raziskovalci izvajajo v okviru projekta SeaInsights. Metoda predstavlja enega od razmeroma novih naprednih pristopov za preučevanje biologije, ekologije in zdravja teh živali, so sporočili iz društva.
Pri preučevanju delfinov si raziskovalci namreč že dolgo prizadevajo uporabljati čim bolj neinvazivne metode za zbiranje genetskega materiala, je dejal predsednik društva Morigenos Tilen Genov. Kot je pojasnil, tradicionalno vzorce pridobivajo s pomočjo specializiranih pripomočkov, s katerimi ob stiku z živaljo odvzamejo majhen del kože in podkožnega maščevja.
Danes pa jim napredki na področju genetike in tehnologije, kot so brezpilotni letalniki, omogočajo uporabo sodobnejših pristopov. "Ti nam omogočajo zbiranje vzorcev, na primer iz izdihanega zraka, brez neposrednega fizičnega stika z živaljo, kar je za delfine bistveno manj moteče," je poudaril.
Kako poteka zbiranje vzorcev?
Zbiranje vzorcev poteka tako, da brezpilotni letalniki letijo tik nad morsko gladino. Ko delfin priplava na površje in izdihne zrak, dron nad njim le-tega ujame s posebnim zbiralnikom. "V tem izdihanem zraku se poleg vodne pare in kapljic nahajajo tudi celični delci iz dihalnih poti delfina, ki vsebujejo njegov DNK. S temi vzorci lahko nato v laboratoriju opravimo genetske analize in tako pridobimo genetske informacije o posamezni živali brez neposrednega stika z njo," je povedal.
Kot je dodal, pa poleg DNK lahko znanstveniki iz izdihanega zraka pridobijo tudi podatke o dihalnem mikrobiomu delfinov. To so mikroorganizmi, ki naravno živijo v dihalih in lahko pomembno vplivajo na zdravje živali. "Analiza teh mikroorganizmov raziskovalcem omogoča vpogled v morebitna bolezenska stanja, prisotnost patogenov ali drugih sprememb, povezanih z okoljem in življenjskim slogom morskih sesalcev," je pojasnil.
Sodelovanje v okviru projekta SeaInsights se je na terenu začelo prejšnji teden, ko so skupaj z ekipo iz Padove prvič izvedli vzorčenje. Izvajali so ga na območju slovenskega morja, kjer društvo Morigenos že dolga leta spremlja lokalno populacijo delfinov.
Velik uspeh ekipe
Že prvi dan je bila ekipa zelo uspešna, saj so v zgolj nekaj urah zbrali sedem vzorcev delfinov. Metoda sicer ni povsem nova, a je v praksi še dokaj v povojih zlasti pri delfinih. "Pri kitih je takšno vzorčenje pogostejše, saj jih je zaradi velikosti lažje spremljati, njihovi izdihi pa so močnejši in sežejo več metrov visoko. Pri manjših in hitrejših delfinih pa mora biti ekipa z dronom natančno nad živaljo v pravem trenutku. "Že to, da smo ujeli izdihan zrak, je zato velik uspeh," je poudaril Genov.
Ali bodo iz teh vzorcev res lahko izolirali DNK, pa bo jasno šele po podrobnih laboratorijskih analizah. "Pri takšnem vzorčenju je vedno prisotna negotovost. Včasih DNK enostavno ni dovolj. A upamo, da bomo iz večine vzorcev uspeli pridobiti uporabne genetske podatke," je dodal.
Razumevanje genetskih informacij delfinov je ključno tako za znanstveno raziskovanje kot za učinkovito varstvo vrste. "Z analizo DNK lahko namreč med drugim tudi bolje spoznamo genetsko strukturo populacije na našem območju in hkrati ugotavljamo, kako so te živali povezane z drugimi populacijami v Jadranu ali širšem Sredozemlju," je pojasnil Genov. "Če poznamo, kako raznolika je neka populacija in kako je povezana z drugimi, lažje prepoznamo ključna območja za zaščito ter razumemo, katere skupine so morda posebej ranljive," je še izpostavil.