Mnogo psov celo življenje preživi na verigah, v vlogi čuvajev, brez sprehodov, brez interakcije z drugimi psi in ljudmi. Poglejte, kakšne so posledice.
Čeprav novi Zakon o zaščiti živali prepoveduje verige, se ta trenutek zaradi njega ni spremenilo še nič. Na verige namreč ne smejo biti privezani psi, ki se odslej vpišejo v Centralni register psov, medtem pa obstoječi lahko životarijo na verigah še dve leti (od dne, ko je zakon stopil v veljavo).
Psi na verigah, katerih edina vloga je biti čuvaj (tennologija je pri tem mnogo bolj učinkovita in mnogo bolj humana rešitev) velikokrat celo življenje preživijo brez sprehodov. Sčasoma, leto za letom, se odvadijo - biti psi.
"Po vseh teh letih, ki jih je preživljal na verigi, se je odvadil ene izmed najbolj bistvenih stvari v pasjem svetu - vohati," so zapisali v Zavodu Muri v nedavni objavi, v kateri so osvetlili zgodbo kuža Reksa, ki ga nazaj v pasjem življenje uvaja psička Rena.
"Dobesedno "ne zna" vohati in pri tem nenehno sledi naši Reni, da vidi kam jo bo ponesel smrček in ga potem tudi Reks spusti na tla. Verige varujejo premoženje, včasih tudi psa, pred nesrečami, vendar ga tudi potihoma in počasi ubijajo ...", so še zapisali ob zgornji fotografiji in dodali, da ne smemo pozabiti, da psi morajo vohati in raziskovati.
Žal pa vohanje ni popolnoma omogočeno tudi nekaterim psom, ki sicer živijo v urejenem okolju, kot družinski člani. Se tudi vi kdaj opazite, kako med sprehodom s psom hitite in ga vlečete stran, ko želi vohati? Pasji sprehod mora biti v prvi vrsti namenjen psu. Pes vohanje močno potrebuje, to je njegov način spoznavanja sveta.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih