Slovenski strokovnjaki so priskočili na pomoč italijanskim kolegom, ki so v morju opazili delfina v stiski. Je bila akcija uspešna?
Raziskovalci društva Morigenos so na svojem Facebook profilu objavili zanimiv posnetek reševanja progastega delfina, ki se je v laguni Lignano znašel v stiski (posnetek si lahko ogledate tukaj). Na pomoč so mu priskočili slovenski in italijanski strokovnjaki, akcija pa se je srečno končala, delfin je odplaval v širno morje.
Ali je bila akcija tudi dolgoročno uspešna, bo pokazal čas, je pa po mnenju strokovnjakov delfin bil v dobrem zdravstvenem stanju. "Progasti delfini so najštevilčnejša vrsta kitov v Sredozemlju. V velikem številu so prisotni v južnem Jadranu, v severnem Jadranu in Tržaškem zalivu pa jih opazimo le občasno," so zapisali ob objavi in dodali, da so v slovenskem morju to vrsto nazadnje zabeležili leta 2012.
Progasti delfini so znani po značilnih progah, ki potekajo od oči proti hrbtu in bokom, kar jim daje edinstven videz. Dolgi so približno 2–2,5 metra in tehtajo do 150 kilogramov, njihovo prehrano pa povečini sestavljajo ribe in lignji. So družabni in pogosto tvorijo jate, ki lahko štejejo od nekaj deset do celo nekaj sto posameznikov. Pogosto jih opazimo, kako skačejo iz vode.
V Sredozemlju se tudi progasti delfini soočajo z nekaj resnimi grožnjami, med katere spadajo pomanjkanje hrane (zaradi intenzivnega ribolova), močna onesnaženost (plastika in težke kovine), zgoščen ladijski promet pa povečuje možnost trkov in je tudi glavni krivec za 'hrupno onesnaževanje'. Ker se delfini sporazumevajo z zvoki, jim slednje močno otežuje komunikacijo.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven