Uredništvo | 5. 9. 2024, 19:02
Po svetu odmeva drastičen vladni ukrep v Namibiji: hrane ni dovolj za divje živali in lokalno prebivalstvo
V Namibiji se soočajo z izredno sušo, ki je oblasti prisilila v izjemno odmevno odločitev. Številni so glasno proti, zbirajo se tudi že podpisi za preklic ...
V Namibiji se zadnje mesece soočajo z najhujšo sušo v zadnjih 100 letih in stanje je postalo tako kritično, da so oblasti sprejele določene odmevne ukrepe. V prihodnjih mesecih nameravajo ubiti več kot 700 divjih živali, ki se z lokalnim prebivalstvom borijo za naravne vire. S 'plenom' pa vlada želi tudi nahraniti ljudi, ki so v prehranskem smislu v zelo negotovem položaju.
Med načrtovanim ulovom bo med drugim več kot 80 slonov, zebre, povodni konji in antilope. Čeprav gre za preživetje lokalnega prebivalstva (če to drži, nekateri trdijo drugače, in sicer, da gre za nabiranje točk lokalnega prebivalstva pred volitvami), je načrt naletel na ostre kritike, ki se vrstijo z vsega sveta.
Mednarodne okoljske organizacije menijo, da bi lahko poboj škodoval ekosistemu in ogrozil turizem, saj so živali, kot so sloni, ključne za turistično industrijo v državi. Poleg tega nekateri menijo, da bi to lahko vodilo do večjega konflikta med ljudmi in živalmi ter da poboj ne rešuje dolgoročnih težav, ki jih prinašata suša in slabo upravljanje naravnih virov.
Zelo kritični do odločitve so tudi v organizaciji PETA, kjer že zbirajo podpise, s katerimi bi onemogočili poboj. Organizacija meni, da je ta poteza "kruta in napačna", saj bo med drugim povzročila dodatno trpljenje živali, zlasti slonov, ki imajo močne družinske vezi in zapletene socialne strukture.
Pred kratkim so namibijskemu premierju poslali tudi javno pismo, v katerem so izrazili svoje mnenje in zaskrbljenost. Med drugim so zapisali, da meso 800 divjih živali še zdaleč ne bo dovolj, da bi nahranili polovico prebivalstva, ki trpi za lakoto.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj