Uredništvo | 28. 6. 2023, 18:05
Preprost test, ki vam pokaže, ali je asfalt prevroč za sprehajanje psa
Pravilo petih sekund bi moral poznati prav vsak pasji lastnik. Sprehajanje psa po asfaltu ima lahko hude posledice, zato najprej naredite test.
Poletje za pasje lastnike prinaša številne izzive. Ti so še večji, če vam bo družbo delala kakšna izmed posebej ogroženih pasem, ki hitro doživi toplotni udar (to so znaki toplotnega udara). Slednjega zelo hitro doživijo brahicefalične pasme, ki imajo tudi sicer veliko zdravstvenih težav. Toliko, da so strokovnjaki celo pozvali ljudi, naj ne kupujejo pasem, kot je mops.
Za angleškega buldoga, ki je z načrtno vzrejo postal tako nezdrav, da je vse skupaj na tanki meji moralne sprejemljivosti (nekateri pravijo, da ta pasma ne živi, pač pa životari), pa razmišljajo, da bi jo celo prepovedali. Med sicer zelo priljubljene brahicefalične pasme spadajo še francoski buldogi, bostonski terierji, shih-tzuji, pekinezerji, Cavalier King Charles španjeli in bokserji.
Poleti morate biti pozorni na to, da se pes ne pregreje. Pa ne samo zgoraj omenjene pasme, prav vsakemu psu se lahko to zgodi. Poseben izziv so sprehodi, še posebej, če ste vajeni psa sprehajati večinoma po asfaltnih površinah.
Asfalt se namreč ob stiku z vročimi sončnimi žarki močno segreje (veliko bolj, kot pa je segreto ozračje - če je zunaj 30 stopinj Celzija, jih ima asfalt 60!) in lahko poškoduje pasje tačke in blazinice.
Sprehajanje po asfaltu je poleti sprejemljivo samo zgodaj zjutraj in pozno zvečer. Poznate pravilo 5 sekund? Položite dlan na tla in počakajte. Če jo morate umakniti, preden mine 5 sekund, je absolutno prevroče, da bi po asfaltu sprehajali vašega psa. Namesto tega nujno izberite travnato površino.
Kakšne so lahko posledice, če tega pravila ne upoštevate? Zelo boleče za psa. Pasje blazinice imajo vlogo ohlajanja psa in če so prizadete, je močno prizadeto tudi počutje psa. Opekline psa ovirajo pri hoji. Na žalost pa so poškodovane blazinice kar pogosta poletna težava. Če že pride do njih je pomembno, da jih pravilno negujete in zdravite. Sem spada razkuževanje, omejitev gibanja in mazanje. O tem, kaj in na kakšen način, pa vam bo najbolje svetoval izbrani veterinar.