Uredništvo | 27. 7. 2024, 18:00

Fotograf v senci kraških gozdov v objektiv ujel nekaj zelo redkega

DOPPS/Facebook

Kras se v zadnjih desetletjih spreminja, številne živalske in rastlinske vrste so vse bolj ogrožene. A dolgo in intenzivno iskanje strokovnjakov je obrodilo sadove. 

Na Krasu se je letošnjega junija pričel izvajati projekt z naslovom Kras4us, ki se ukvarja z ohranjanjem in obnavljanjem biodiverzitete in identitete Krasa. Gre za projekt, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027.

"Med drugim bomo preverjali  stanje biodiverzitete na območjih požarišč in ugotavljali, kakšen je vpliv različnih upravljalskih praks na stanje populacij indikatorskih vrst po požarih na Krasu. V okviru projekta bo prvič izveden monitoring manj poznanih in spremljanih varstveno pomembnih vrst, kot so kačar, podhujka in peresasta bodalica," so zapisali na Facebook strani projekta.

Kačar je v zadnjih desetletjih postal precej ogrožena vrsta,

Kačar je v zadnjih desetletjih postal precej ogrožena vrsta,

Profimedia

Vse to že aktivno počnejo in monitoring določenih ogroženih vrst je lahko pravi izziv, saj - kot so še zapisali - Kras v zadnjih desetletjih predvsem zaradi podnebnih sprememb in opuščanja tradicionalnega kmetovanja izgublja svojo tradicionalno podobo: "Zaraščanje suhih kraških travišč, kamenišč in suhih zidov negativno vpliva na številne ogrožene rastlinske in živalske vrste, med drugim tudi na kačarja." 

V teh vročih dneh ornitologov, ki iščejo kačarja (ime je dobil po tem, ker se prehranjuje tudi s kačami), prav nič ne ustavi in s sledilci so delili nekaj fotografij prizorov, ki jih človek najverjetneje tako mimogrede med sprehodom ne bi mogel videti. 

Kot so zapisali v objavi, letošnje leto spremljajo tri različne pare kačarja, našli so že dve gnezdi. V Sloveniji je ta velika ujeda zelo redek gnezdilec, prisoten samo na Primorskem. Do jeseni bodo pari ostali na Krasu, potem pa jih bo pot najverjetneje vodila v podsaharsko Afriko. 

Kako to ptico prepoznati?  "Kačar je velika ujeda s pretežno svetlo spodnjo stranjo telesa in običajno temno glavo ter zgornjim delom prsi," so jo opisali na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. 

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice