Znanstveniki z neverjetnim odkritjem o živali, ki se skriva v gozdu

18. 4. 2025, 13:05 | R.S.
Znanstveniki z neverjetnim odkritjem o živali, ki se skriva v gozdu (foto: Profimedia)
Profimedia

Preučevali so jo dve leti. 

Znanstveniki so v gozdu Pisgah v Severni Karolini odkrili nekaj neverjetnega. Maskirana rovka, ki je majhni sesalec, podoben krtu, ima namreč izjemno strategijo preživetja. Sesalci, ki živijo v Severni Ameriki, v hladnejših mesecih skrčijo telo, lobanjo in celo kosti nog, da bi prihranili energijo. 

McLean in njegova ekipa sta dve leti proučevala 125 maskiranih rovk. Živali so ujeli s pomočjo majhnih pasti, skritih v odpadlem listju. Po tehtanju so jih skenirali, da bi podrobno pregledali njihove kosti.

Maskirane rovke pozimi izgubijo okoli 13 odstotkov telesne mase. Ko pa se pomlad vrne, ponovno zrastejo. Raziskovalci so poleg izgube teže opazili tudi spremembe v višini možganskega dela lobanje in v dolžini stegnenice. "S krčenjem telesa si živali dejansko pomagajo pri preživetju. To je nekaj, kar moramo razumeti, saj se sesalci soočajo z nenehno spreminjajočim se planetom," je dejal znanstvenik Bryan McLean, ki je vodil raziskavo. 

Znanstveniki z neverjetnim odkritjem o živali, ki se skriva v gozdu
X/AnnVole

Raziskovalci so pregledali tudi podatke iz 74 drugih študij in prišli do jasnega zaključka: bolj kot sta jesen in zima hladni, bolj se rovke skrčijo. Krčenje telesa se imenuje Dahnelov pojav. Gre za redek pojav, ki ga opazimo pri nekaterih majhnih sesalcih, poroča BBC Wildlife Magazine. "Ne vemo, kako pogost je Dehnelov pojav med sesalci, vemo pa, da je v naravi redkejši kot druge strategije varčevanja z energijo, ki jih uporabljajo sesalci, na primer hibernacija," je še dodal McLean.

Raziskovalci so dejali, da bi lahko razumevanje takšnih prilagoditev pomagalo v prihodnosti napovedati, kako se bodo drugi majhni sesalci odzvali v segrevajočem se svetu.

Znanstveniki s skrb vzbujajočo novico: ta gozdna žival se je začela nenavadno obnašati