Te dni se spet vrstijo zgodbe iz zavetišč, ki pokajo po šivih zaradi nikogaršnjih mačk. In apel vsem tistim, ki ne vedo, da je to njihova odgovornost: sterilizirajte in kastrirajte.
ʺHranjenje mačk je fajn, kajne? Dokler jih ni preveč ... Zato, če zunanje mačke hranite in opazite med njimi kakšno novo, TAKOJ obvestite zavetišče, da jih odlovijo in s/k ter pripeljejo nazaj. Če so pa to vaše mačke, bi pa kot odgovorni lastniki to morali že tako ali tako urediti.ʺ To je zapis, ki so ga objavili na Društvu za zaščito živali Arja vas in le eden izmed takšnih v zadnjih dneh.
Kaj se dogaja? Ljudje vsakodnevno kličejo v zavetišča in v društva ter sporočajo, kje so nikogaršnje mačke in mladiči. Zavetišča pa pokajo po šivih in so na robu svojih fizičnih, velikokrat pa tudi finančnih zmogljivosti. Nekatera novih mačk ne zmorejo več sprejemati.
Če se je na področju sterilizacije in kastracije pri psih v zadnjih desetletjih veliko spremenilo in večina skrbnikov odgovorno poskrbi za to, pri mačkah to žal ne drži. Kljub znanemu dejstvu, da je to edina dolgoročna rešitev, ki bi preprečila neželena nikogaršnja legla. Številke pa so zares šokantne.
ʺZavedati se je treba, da mačje samičke lahko spolno dozorijo že pri 4 mesecih in imajo lahko letno do tri legla, ki v povprečju štejejo od 3 do 5 mladičkov. To pomeni, da ima ena sama nesterilizirana mačka okoli 9 do 15 potomcev letno,ʺ so zapisali na Šolski veterinarski ambulanti.
Ena nesterilizirana mačka ima lahko v nekaj letih več tisoč potomcev!
Pri vsem skupaj pa dela društvom in zavetiščem prav nič ne olajšajo razmere v državi.
ʺMi smo POLNI, ne gre in ne zmoremo več, ne fizično, še manj pa finančno. Če že imajo občine pogodbo, jo imajo z zavetiščem, kamor ljudje ne želijo predati muc, mi posledično nismo upravičeni do plačila oskrbe. Če pa občine nimajo pogodbe, se pa sprenevedajo, da plačilo stroškov namestitve najdenih muc ni njihova dolžnost. Vrtimo se v začaranem krogu in enostavno ne gre več,ʺ opozarjajo v Zavodu Muri.