Po spletu je zaokrožila zgodba iz slovenskega visokogorja, iz enega izmed dvatisočakov. Izlet dveh pohodnikov se je končal povsem drugače, kot sta načrtovala.
"Naši prostovoljci tudi v visokogorju niso varni pred živalicami, ki potrebujejo pomoč… Čisto navaden pohod v hribe je včeraj začinila mala backa." Tako začenjajo svoj zapis na Društvu za zaščito živali Kranj. Dva njuna člana sta med sproščanjem na vrhu dvatisočaka zaslišala jokanje ovčke in med skalami našla lačno, podhlajeno, zapuščeno, nebogljeno jagnje.
Nemudoma sta ukrepala, saj jima je bilo povsem jasno, da nimata veliko časa. Ogrevala sta ga in se hitro vrnila v dolino, od tam pa v Šolsko veterinarsko ambulanto v Ljubljano. Jima je uspelo? Sodeč po objavi neprofitne organizacije SVPS (Slovenian Vets fot Stray Pets) - je!
"Zdaj se vam jo upamo tudi uradno predstaviti. Poimenovali smo jo Šija in za enkrat odlično napreduje," so zapisali ob zgornji fotografiji. Vse to zahvaljujoč predanima prostovoljcema, ki nista pogledala stran. Lahko bi se končalo tudi drugače.
"Podhladitev in stradanje sta dva glavna vzroka zgodnje umrljivosti jagnjet. Vsa jagnjeta, ki v prvih nekaj urah po rojstvu ne dobijo hrane, hitro izgubijo zaloge energije za ogrevanje in brez ukrepanja kmalu poginejo," so zapisali na DZZŽ Kranj. In dodali, da mora vsak novorojenček čimprej dobiti ustrezno količino kolostruma - za imuniteto, vitalnost in uspešen začetek življenja.
"Pri ovcah je ta še posebej pomemben, saj v času brejosti protitelesa ne prehajajo skozi placento. To pomeni, da se mladiči skotijo popolnoma brez zaščite pred boleznimi," so še zapisali. Kolostrum mora jagnje dobiti v 4 do 6 urah, zato je pri Šiji potekala prava bitka za življenje - ki je zmagalo!
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del