V hladnih mesecih tudi miši iščejo topla in suha zavetja in nič ni bolj priročnega kot klet, v katero pridejo skozi odprto okno? Uporabite te vonjave, pa jih ne bo več blizu …
Jeseni in pozimi miške v iskanju virov hrane iščejo luknje, skozi katere bi vstopile v tople prostore, in marsikdaj jim tudi uspe. Še posebej aktivne so v obdobjih močnega dežja, ki jim otežujejo preživetje na prostem. Marsikdaj miška kar dolgo živi v določeni kleti, preden jo lastniki odkrijejo.
Tudi vi niste navdušeni nad tovrstnimi sostanovalci? Odlično orožje proti njim so vonjave, ki jih miške ne prenesejo. Miši imajo namreč zelo dobro razvit voh, ki ga uporabljajo za iskanje hrane, za navigacijo in komunikacijo.
Voh jim služi tudi za prepoznavanje svojih sorodnikov, vonj hrane ali plenilcev pa so sposobne prepoznati že na daljavo, še preden pridejo v neposredno bližino. Prav zato so sposobne skorajda že skozi okno zavohati, kaj dobrega je v vaši kleti. A če jim boste nastavili spodnje vonjave, jim vse skupaj ne bo več tako privlačno ...
- Cimet
- Kis
- Olje mete
- Amonijak
- Kajenski popet
- Grenka (epsom) sol
- Olje evkaliptusa
- Čilijevo olje
- Cedrino olje
- Česen
- Sivka
- Čebula
- Olje bergamotke
Najbolje je, da te vonjave posujete ali postavite na tista mesta, kjer sumite, da miške prihajajo v notranje prostore. Miši je dobro držati čim dlje od doma tudi zaradi nevarnih bolezni, ki jih lahko prenesejo na človeka.
Bolezni se prenašajo prek ugriza, stika z urinom, iztrebki in slino. Sem spadajo leptospiroza, toksoplazmoza, tularemija, salmoneloza, hentavirus in nekatere druge.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec