Na poletnih olimpijskih igrah je tudi konjeništvo in prav prisotnost konjev razburja živalovarstvenike. Po nedavnem dogodku še toliko bolj …
Po svetu odmeva odstop oz. odstavitev članice britanske konjeniške reprezentance Charlotte Dujardin z olimpijskih iger v Parizu po tem, ko so jo kamere posnele, kako je 24-krat z bičem udarila svojega konja.
"Konji se ne javijo prostovoljno. Samo podredijo se lahko nasilju in prisili," so ob tem zapisali v organizaciji PETA in dodali: "Konjeniški dogodki se morajo odstraniti iz olimpijskih iger!" To je že drugi tovrstni incident v samo nekaj dneh - zaradi krutega ravnanja s konjem je svoj nastop morala prisilno odpovedati tudi danska jahačica Carina Cassøe Krüth.
Charlotte Dujardin je sicer izjemno uspešna jahačica, prvakinja v dresurnem jahanju, ki ima v svoji zbirki več olimpijskih medalj. A odslej tudi eno veliko črno piko, ki ji jo bo javnost težko oprostila.
Posnetek, s katerega je razvidno, kako svojega konja tepe po nogah, je sicer nastal že pred štirimi leti (pa to niso olajševalne okoliščine). Sama pravi, da je šlo pri posnetku za 'trenutno napačno presojo' in da to ni njen običajen način treniranja.
Po dveh incidentih, obeh povezanih z mučenjem konjev, so na nogah živalovarstveniki, ki se že dolgo borijo za to, da živalim ne bi bilo več treba nastopati na tovrstnih tekmovanjih. A tu je tudi tradicija, v imenu katere se ohranja številne sporne prakse (kot so kočije, ki jih konji v vročem poletju vlečejo po mestih; kot so na verige privezane opice na marakeškem trgu; kot so mule, ki turiste nosijo na Santoriniju ...). Bomo v prihodnosti lahko videli olimpijske igre brez konjev?
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec