Progastega goža smo po Sloveniji iskali že pred štirimi leti, tokrat se zgodba ponavlja. Gre za popolnoma nenevarnega, a precej velikega plazilca.
"Raziskovalci Oddelka za raziskave organizmov in ekosistemov na Nacionalnem inštitutu za biologijo po prvi uspešni akciji ljubiteljske znanosti pred štirimi leti "Išče se progasti gož", ponovno prosijo prebivalce Slovenske Istre in obiskovalce za pomoč pri informacijah o pojavljanju te zanimive, redke in ogrožene vrste plazilcev," so zapisali na spletni strani nib.si.
Progasti gož je naša največja nestrupena kača, ki velja za skrivnostnega in plašnega plazilca, ki ga je enostavno prepoznati.
"Prepoznamo ga po štirih temnih vzdolžnih progah na sivem ali svetlo rjavkastem hrbtnem delu telesa ter po stranski temni progi za očmi," so zapisali na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Dodali so, da je barva pri mladičih drugačna (imajo vzorec temnih, pogosto črno obrobljenih širokih lis na hrbtni in bočni strani telesa).
Kakšen pa je namen te zanimive akcije? Ko so jo izvedli pred štirimi leti, so strokovnjaki pridobili zelo koristne informacije o tem plazilcu.
"S pomočjo informacij prebivalcev in obiskovalcev Slovenske Istre so našli 5 različnih osebkov progastega goža, od tega so bili trije odrasli in dva mladiča. Več kot 20 ljudi je posredovalo fotografije in video posnetke," so zapisali na spletni strani nib.si, kjer so objavili tudi način posredovanja foto gradiva.
V Sloveniji progastemu gožu najbolj ustreza okolje Slovenske Istre - tamkajšni gozdovi, suhe krajine, žive meje in suhozidi. Zanimivo je, da je kljub svoji velikosti progasti gož dober plavalec, zato se pogosto zadržuje v bližini vode.