Japonskim znanstvenikom je uspel nenavaden podvig. Iz celic dveh različnih očetov so uspeli ustvariti zdrave in plodne živali, kar je velik uspeh v reprodukcijski medicini.
Znanstveniki v laboratorijih že dolgo premikajo meje na področju reprodukcije. Že več kot desetletje nazaj jim je uspelo ustvariti miši iz celic dveh samcev, toda tedaj je bilo obvezno naravno parjenje. Sčasoma je znanost tako 'napredovala', da je šlo tudi brez naravnega stika. Sedaj pa iz Japonske prihajajo spodbudne novice za zdravljenje reprodukcijskih težav. Obeta jih zdrava miška, ki ima dva različna biološka očeta. Znanstvenikom je uspelo jajčno celico izdelati (in oploditi) iz celic dveh različnih mišjih samcev.
Zakaj je ta, sicer izjemno zanimiv dosežek, tako odmeven in pomemben? Ker po mnenju strokovnjakov odpira nove možnosti za tiste, ki so bili sedaj bolj kot ne brez možnosti. Lahko bi pomagal zdraviti hude oblike neplodnosti, prav tako pa obeta možnosti, da bi istospolni pari lahko v prihodnosti imeli skupnega biološkega otroka.
Ker gre za prvi tovrstni, pionirski projekt, bo preteklo še nekaj vode, da bo ta uspeh dejansko pokazal rezultate v praksi. V naslednji fazi raziskave bo ista ekipa japonskih znanstvenikov skušala uspeh ponoviti s človeškimi celicami. A znanstveniki trdijo, da ta pot ne bo lahko, saj jih čaka polno ovir, predvsem varnostnih, prav gotovo pa je meja tanka tudi z moralnega stališča.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"