Ne samo meduze, tudi drugi morski prebivalci vam lahko zagrenijo dopust. Poznate vse sovražnike kopalcev?
Nadloga v morju niso le ožigalkarji, temveč tudi druge morske živali. Čeprav se kopalci najbolj bojijo meduz, pa strokovnjaki opozarjajo, da so lahko zelo boleči in celo nevarni tudi piki drugih prebivalcev. V Jadranskem morju namreč prebiva ogromno rastlinskih in živalskih vrst, nekatere med njimi pa so lahko tudi strupene.
Morska vetrnica
Morska vetrnica spada med ožigalkarje, za katere so značilne posebne celice, ki so večinoma posejane po njihovi površini in vsebujejo strup. Posledica dotika z morsko vetrnico je ožig kože z izpuščajem, ki se pozneje lahko spremeni v mehurje. Pojavijo se lahko simptomi, kot so: huda bolečina s srbenjem na mestu ožiga, bolečine v mišicah in sklepih, bolečine v prsnem košu, izcedek iz nosu in težko dihanje.
Meduza
Meduza je najbolj znana morska nadloga, ki vam lahko zagreni dopust, saj so ožganine zelo boleče. V Jadranskem morju so sezonsko zelo pogoste, zato velja opozorilo, da ste pri kopanju v morju previdni. Če vas oplazi, morate mesto ožiga takoj sprati z morsko vodo, navaja spletna stran Naša lekarna. Prizadetega mesta ne izpirajte s sladko vodo, prav tako pa kože ne drgnite, saj bo to pekočo bolečino le povečalo. Ostanke lovk odstranite s pinceto, opečeno mesto pa nato hladite z ledom, vendar pri tem pazite, da koža ostane suha.
Morski ježki
Morski ježki veljajo za strupena bitja, vseeno pa njihov strup le redko ogrozi človeka. Rahle bolečine lahko povzročijo le, če stopimo nanje, saj se bodice lahko zadrejo globoko v kožo in povzročijo kronično vnetje. Če se zgodi, da stopite na morskega ježka, morate bodice čim prej odstraniti, prizadeto mesto pa hladiti s kisovimi obkladki, svetujejo strokovnjaki.
Morski zmaj
Kopalcem lahko plavanje zagrenijo tudi nekatere ribe, za katere številni ne vedo, da so strupene. Morski zmaj je na primer najbolj strupena riba v Jadranskem morju. Riba je navadno vkopana v pesek, tako da jo lahko zlahka spregledamo. Strup morskih zmajev je termolabilen, kar pomeni, da je treba bolečino lajšati ravno obratno, torej s toploto, in ne hladnimi obkladki. Ker se strup razgradi šele na visoki temperaturi, je treba prizadeti ud za vsaj 30 minut potopiti v vročo (ne vrelo!) vodo.
Ognjeni črv
Vse pogostejši pa so v Jadranskem morju tudi ognjeni črvi, ki lahko zrastejo vse do 30 centimetrov dolžine, njihov pik pa je lahko zelo boleč. Strup, ki se skriva v tankih iglicah, ki pokrivajo njihovo telo, lahko povzroči močno draženje kože. Pojavita se lahko tudi vrtoglavica in slabost.
https://www.metropolitan.si/novice/svet/plaza-rotavirus-zadar-hrvaska/
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec