A. Ko. | 21. 3. 2023, 17:05
Hišni boks – za lastnike priročna, za psa pa zelo neprimerna rešitev?
Medtem ko vsi, s zakonodajo vred, s prstom kažemo na tiste, ki svoje pse pustijo životariti na verigi, pa le malokdo pomisli, kaj se dogaja za štirimi stenami. Nekateri psi večino časa preživijo v 'zlatih' kletkah.
Na problem zapiranja psa v kletke v stanovanja, o katerem se v javnosti ne govori veliko, opozarja PETA. Pravijo, da je notranja kletka - ne glede na to, kaj reče lastnik trgovine za hišne ljubljenčke ali pasji trener – samo način, kako ignorirati psa in ga zapreti, dokler si lastnik zanj ne uspe vzeti časa. Na to je opozorila tudi živalovarstvenica Jadranka Juras, ki poudarja, da tovrstno zapiranje promovirajo tudi nekatere pasje šole.
PETA pravi, da je zapiranje v kletke zelo priljubljeno, ker je tako priročno. ʺToda ta neprimerna praksa odvzame psom možnost, da bi se ukvarjali z najosnovnejšimi stvarmi, kot je sprehajanje naokoli, raztegovanje, gledanje skozi okno. Preprečuje jim tudi, da bi se olajšali ali nakazali potrebo po tem,ʺ so zapisali.
Da kletka oz. hišni boks lahko povzroči veliko težav, je v prispevku na pasjauniverza.si opozorila tudi veterinarka Karmen Grubelić. Strokovnjakinja uporabo kletke zagovarja samo za namene transporta in spoznavanje z njo v primeru hospitalizacije pri vetererinarju. Sicer pa izpostavlja, da psi spijo večkrat na dan po malem, kar v praksi deluje tako, da se pes med malimi spanci sprehodi in raztegne. Vse to mu kletka onemogoča.
Nekateri hišni boks zagovarjajo z argumentom, da je to pasji brlog, ki ga njihov pes potrebuje.
ʺUdomačeni psi ne živijo v brlogih kot lisice ali jazbeci. Če pozorno opazujete pse v skupini, lahko vidite, da potrebujejo prostor, da se prosto gibajo, celo umaknejo stran, ko je to potrebno,ʺ v omenjenem prispevku poudarja dr. Grubelićeva.
Poudarja tudi, da se kletka pogosto uporablja za uvajanje sobne čistoče, a to v osnovi pomeni zaviranje naravnega vedenja (pes naj se ne bi podelal tja, kjer spi).
ʺPsom, ki živijo z ljudmi v hiši, potrebe ni lahko regulirati. Vedno so odvisni od tega, ali jih bo lastnik peljal (pravočasno) na potrebo.ʺ
Tako pravi strokovnjakinja in doda, da se psi v kletkah (nasprotno od mnenja javnosti) ne počutijo bolj varne, temveč prej obratno, saj pes nima možnosti umika, ki ga tako zelo potrebuje. Nekaj povsem drugega pa je seveda, če je hišni boks odprt in ima pes možnost odločitve, ali mu preživljanje časa v njem ustreza in kdaj ne. Pozitivna motivacija dela čudeže in s pravim pristopom ni potrebe po zapiranju psa.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi