Kaj pomeni pojav orjaškega tropskega klopa na Krasu? (Pozor, žrtev zasleduje tudi več metrov!)

26. 5. 2024, 10:03 | Uredništvo
Deli
Kaj pomeni pojav orjaškega tropskega klopa na Krasu? (Pozor, žrtev zasleduje tudi več metrov!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanstveniki so na italijanskem Krasu opazili pojav orjaškega tropskega klopa. Ta je mnogo večji od nam poznanih in na žalost tudi prenašalec nevarnih bolezni. 

Prve so o pojavu nove vrste klopa poročale Primorske novice, kjer so zapisali, da so raziskovalci tržaškega Naravoslovnega muzeja zabeležili prisotnost nove vrste klopa, orjaškega tropskega klopa Hyalomma marginatum. 

Na to je v Facebook skupini Misteri e meraviglie del Carso (Skrivnosti in čudesa Krasa) opozoril naravoslovec Nicola Bressi. Gre še za en primer očitnih posledic, ki jih prinašajo podnebne spremembe (prav pred kratkim smo poročali, da je strupena vrsta tropske ribe vse pogostejša na Jadranu). 

Zapisali so še, da ta klop človeka ali žival zasleduje več metrov in da tudi prenaša določene bolezni - tudi virusnega povzročitelja krimsko-kongoške hemoragične mrzlice. "Bolezen se začne nenadoma z visoko vročino, bolečinami v mišicah, omotico, bolečim in otrdelim vratom, bolečino v križu, glavobolom, vnetimi očmi in občutljivost na svetlobo (fotofobija)," so o njej zapisali na NIJZ. Bolezen se pojavi od 1 do 9 dni po ugrizu klopa. 

Bi se morali nove vrste klopa bati?

Bi se morali nove vrste klopa bati?

Profimedia

Ker je objava sprožila precej preplaha, so se na portalu N1 obrnili na slovenskega strokovnjaka, kustosa Prirodoslovnega muzeja Slovenije, dr. Tomija Trilarja. Pojasnil je, da v resnici sploh ne gre za nov pojav in da je v Sloveniji ta vrsta klopa že prisotna, prvič pa so ga opazili leta 1955 v Sečoveljskih solinah. 

Največkrat pridejo ti klopi v naše kraje prek ptic selivk, na katere se zajedajo. Velika razlika med gozdnim klopom in orjaškim tropskim klopom je aktivnost iskanja svoje 'žrtve'. “Ko smo na pašnikih gorske verige v Kaštelih delali raziskavo, smo opazovali, kako dvogostiteljski klopi tečejo za kravami. Tečejo bistveno hitreje kot na primer pajki njihove velikosti,” je za N1 povedal Trilar. Ta vrsta klopa sicer v Sloveniji ni pogosta, pa tudi primera, ko bi se prisesal na človeka, še niso zabeležili. 

Veste, kaj morate nemudoma storiti, če opazite čebelji roj?

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić