Uredništvo | 21. 2. 2024, 11:51

Kaj prinaša pasje najstništvo?

Profimedia

Vsak mladiček slej ko prej postane najstnik in to obdobje prinaša psihične in fizične spremembe pri psu. Za lastnike pa je to čas, ko se trenirajo živčki. 

Se je tudi vam pripetilo, da je vaš prikupen in ubogajoč pes kar naenkrat postal samosvoj, svojeglav in neposlušen? Najverjetneje je vstopil v pasjo adolescenco, ki prinaša svoje izzive - za vas in za psa. 

Kdaj sploh nastopi čas pasjega najstništva? "Je obdobje, ki nastopi pri psih v obdobju okrog pol leta in traja do starosti dveh, lahko tudi treh let. Manjše pasme dozorijo nekoliko hitreje (od pol leta do enega leta, lahko dveh let), večje pasme pa dozorijo nekoliko pozneje (od devetih, desetih mesecev in do enega leta, dveh, lahko tudi treh let)," so pred časom zapisali na spletni strani cooldog.si. 

To je čas, ko pes spolno dozori, se lahko razmnožuje, psi začnejo dvigati tačko, pri psičkah nastopi čas za prvo gonitev. Dobro je, da pasji lastnik ve, kakšne spremembe prinaša to obdobje in kaj pričakovati. 

Se je tudi vaš mladiček čez noč spremenil v samosvojega psa?

Se je tudi vaš mladiček čez noč spremenil v samosvojega psa?

Profimedia

V tem času je povsem normalno, da je pasje vedenje bolj samosvoje in za to so v veliki meri krivi hormoni. Pogosto se dogaja, da pes ne uboga in ne posluša, da skuša pobegniti do doma, postane izbirčen pri hrani in je nasploh bolj razdražljiv in muhast.

Včasih se pojavi tudi agresivno vedenje, ali pa pes kar naenkrat več ne prenese drugih psov, se zaganja nanje in se vede zanj nenavadno.

"Pes si želi (iz frustracije) priti do drugega psa, vendar pa, ker ga imamo pripetega na povodcu, do njega ne more – torej ne dobi tistega, kar si želi … V trenutku, ko zagleda psa – dopamin naraste, ker pa ne more priti do njega – dopamin pade. Posledično postane pes razočaran, žalosten, jezen," so to obrazložili Cool Dogovi strokovnjaki.

Normalno je tudi, da v tem času pes skuša pobegniti od doma.

Normalno je tudi, da v tem času pes skuša pobegniti od doma.

Profimedia

Ob tem je izjemnega pomena, kako se bo na vse to odzval pasji lastnik. Pravi test za živce je mirno prenašati psa, ki vseskozi preizkuša meje in počne vse tisto, kar sta se že naučila, da se ne počne. A edinole miren pristop bo učinkovit in bo zgradil vez za vse življenje. 

Nekateri se v tem času poslužujejo averzivnih metod, ki jih sodobni strokovnjaki absolutno odsvetujejo. V tem času je na mestu, da imate psa še malo bolj pod nadzorom. Prav tako ga ne izpostavljajte tistim situacijam, ki v njem vzbudijo močna čustva

Vsako neprimerno vedenje prekinite in preusmerite, vpeljevanje novega vedenja pa izvajajte v mirnem okolju, brez zunanjih dražljajev. Prav tako pa je treba poskrbeti, da ima pes dovolj spanca, redne sprehode in mentalno zaposlitev. 

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc