Uredništvo | 17. 4. 2024, 16:16

Kaj storiti, če najdemo obnemoglega netopirja? (In poglejte, kako prikupno ga hranijo v ambulanti)

Šolska veterinarska ambulanta BIC Ljubljana/Facebook/posnetek zaslona

Izredno topli dnevi so iz zimskih zatočišč privabili tudi netopirje. Kaj storiti, če ga najdemo? Se ga lahko dotaknemo? 

Netopirji si zelo skrivnostna bitja, saj jih skoraj nikoli ne vidimo, bolj kot ne pa jih poznamo zgolj kot like iz grozljivk. So samostojen red sesalcev, toplokrvne živali, imajo dlako, mame pa mladiče v prvih dneh dojijo.

To je samo nekaj osnovnih informacij o tej zanimivi vrsti, ki jih morda niste vedeli. Zagotovo pa veste, da so aktivni ponoči. Kaj pa to, da sodijo med edine sesalce, ki so sposobni aktivnega leta? 

"Njihove prednje okončine so preobražene v letalne prhuti. Med podaljšanimi dlančnicami in prstnicami ter telesom in zadnjimi nogami imajo razpeto posebno kožnato opno, ki je prepredena z elastičnimi vlakni in krvnimi kapilarami," so o njih zapisali na spletni strani Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev.

Redko se takole ujame netopirja podnevi.

Redko se takole ujame netopirja podnevi.

Profimedia

Pred nekaj dnevi, ko je Slovenijo zajelo skorajda že poletje, so visoke temperature iz zimskih zaklonišč privabile tudi netopirje in v marsikateri ambulanti so se ukvarjali s poškodovanimi in obnemoglimi predstavniki teh živali.

Včasih pa njihovi mladički padejo iz zaklonišč in se znajdejo na ulici, predani milosti in nemilosti mimoidočih. Če pridejo do pravih ljudi, strokovnjakov, ambulant, imajo dobre možnosti za preživetje. Kako skrbijo za poškodovane netopirje, nam pogosto pokažejo v Šolski veterinarski ambulanti BIC Ljubljana. 

Kaj torej storiti, če naletimo na kakšnega tudi mi? Najbolje je, da za nasvet vprašamo strokovnjaka, zgoraj omenjeno društvo je zagotovo pravi naslov. Lani so se odzvali na 240 'klicev na pomoč'. Nazaj v naravo so izpustili skoraj polovico netopirjev, ki so jih sprejeli v oskrbo, kar je velik uspeh. 

Na svojem Instagram profilu so delili tudi pomoč, kaj še lahko storimo. Takole so zapisali: "Netopirja primemo z rokavico ali debelejšo krpo in ga prestavimo v škatlo. Pokrov škatle naluknjamo, da svež zrak kroži, in pazimo, da je škatla dobro zaprta, da netopir ne uide. V škatlo dodamo plitev pokrovček z vodo in krpo ali brisačo. Netopirja v škatli umaknemo na mirno in nekoliko hladnejše mesto. Pokličemo azil za prostoživeče živali ali SDPVN."

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču