Postavljanje božičnega drevesca je za gospodinjstva, kjer so doma tudi mačke, lahko kar velik izziv. Mačke namreč rade plezajo, bleščeči okraski pa marsikatero močno privlačijo ...
Prazniki prinašajo za lastnike psov, mačk in drugih hišnih ljubljenčkov poseben izziv, začenši s tem, da so mize polno obložene, večina 'človeške' hrane pa zanje ni primerna. Ob koncu leta pa domove popestrijo še številne bleščeče se dekoracije, ki jih pogosto mamijo.
Pred kratkim smo pisali o tem, kakšni božični okraski so za pse in mačke zelo nevarni, tokrat pa o tem, kako lahko poskrbimo, da bosta božično drevo in vaša radovedna mačka čim bolj neškodljivo sobivala. Mačke so namreč radovedne, rade plezajo, privlačijo pa jih bleščeče stvari. Božično drevo pa ima vse to.
Prvi nasvet strokovnjakov je - naj se vam ne mudi. Prinesite v stanovanje škatlo z okraski in jo pustite nekaj dni, da jo maček spozna in da začetna radovednost mine. Postavite prazno smrečico in naj tudi ta 'počiva' nekaj dni.
Potem počasi začnite okraševati in pri tem uporabite samo okraske, ki so za mačko varni (nikoli namreč ne veste, kdaj jo bo znova popadla neustavljiva radovednost). Uporaben nasvet je tudi, da okraske pozicionirate višje na drevo, nižje pa naj bodo okraski v obliki zvončkov - ti vas bodo opozorili, če se bo mačka lotila plezanja.
Odpovejte se raznim vrvicam ali trakovom, saj - če bo mačka to pogoltnila - se lahko zaduši ali pa ima težave v črevesju. Previdnost naj velja tudi pri lučkah - prižgane naj bodo le takrat, ko ste vi zraven. Tudi sicer je dobro paziti, da mačka ni nikoli sama v prostoru z božičnim drevescem.
Drevo pozicionirajte tako, da mačka prek pohištva ne bo mogla splezati nanj. In še to: če bo imela mačka alternativo (svoje 'drevo', praskalnik), bo manj možnosti za naskok na božično. Pa srečno.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih