Vsako leto znova poročamo o primerih uničenih lastovičjih gnezd. Ljudje, zakaj to počnete? Lastovka je zavarovana živalska vrsta, uničevanje gnezd pa lahko tudi kaznivo dejanje.
"Od včeraj imamo v naši oskrbi tudi mlado lastovičko, ki je preživela uničevanje lastovičjih gnezd. Ima poškodovano nogico, tako da upamo, da ji bo uspelo," so zapisali v Zavodu SVSP - Skupina Veterinarjev Sterilizira Potepuhe oz. po angleško Slovenian Vets For Stray Pets.
Ob tem so delili posnetek uboge male lastovice, kako jo hranijo, kar bi sicer morali početi njeni starši, če jim ne bi nekdo uničil gnezda. To dejanje na žalost ni osamljen primer, vsako leto poročamo o več primerih, veliko več pa je takšnih, ki ostanejo skriti.
"V Sloveniji je možno opaziti pet vrst lastovk (skalna, mestna, kmečka, rdeča lastovka in breguljka) in vse so zavarovane. Zavarovane živalske vrst pa je po uredbi o zavarovanih prostoživečih vrstah prepovedano zavestno poškodovati, zastrupiti, usmrtiti, odvzeti iz narave, loviti, ujeti ali vznemirjati. Prav tako je prepovedano odstranjevanje njihovih gnezd," so pred časom jasno zapisali na vladni spletni strani.
Dodali so, da je uničevanje gnezd (včasih jih s sten postrgajo z mladički vred) skrajno nehumano in lahko tudi kaznivo dejanje, ki ga ureja 344. člen Kazenskega zakonika.
Če se ob dejanju žival poškoduje ali celo usmrti, se to lahko kaznuje z zaporom do treh let. "Gnezda je sicer mogoče odstraniti, a nikoli v času, ko lastovke gnezdijo! Za odstranitev je potrebno pridobi posebno dovoljenje Agencije RS za okolje," so še zapisali na gov.si.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji