Izraz kaliko se ne nanaša na pasmo, ampak na prav posebno barvno kombinacijo pri mački, ki pa je mnogo več kot samo to. Na žalost so nekatere kaliko mačke tudi precej bolne …
Čeprav se morda sliši kot eksotična pasma mačk, kaliko v resnici pomeni mačko, ki ima dlako v treh barvnih kombinacijah (z drugim izrazom jim pravijo tudi: trikolorke). Največkrat gre za črno-oranžno-bele muce, redko pa krem-modro-sivo kombinacijo. A barva še zdaleč ni njihova edina posebnost.
Velika večina teh mačk je ženskega spola, saj imajo samice dva kromosoma X, kar jim omogoča večbarven kožuh. Samci pa imajo običajno en kromosom X in en Y, rezultat tega pa je enobarven, največ dvobarven kožuh.
Zelo redko se skoti kaliko samček, v številkah eden na 3000 samičk, saj je za to potreben poseben 'genetski primer', več kot en kromosom X, in to stanje se imenuje Klinefelterjev sindrom. Ta genetska motnja se sicer dogaja tudi pri ljudeh in lahko vpliva na zdravje.
Ta sindrom pri mačkah lahko povzroča težave z jetri, nagnjenost k debelosti, višjo občutljivost za nekatere bolezni in žal velikokrat tudi krajšo življenjsko dobo kaliko samcev. Vendar pa to ni pravilo, saj je dolgoživost odvisna tudi od nege, skrbi, veterinarske oskrbe ... - skratka kakovosti okolja, v katerem živi maček.
Kaliko mačke se lahko pojavljajo pri vseh pasmah, ki dovoljujejo večbarvnost dlake - poznamo jih pri ameriških kratkodlakih mačkah, maine coonih, perzijskih mačkah, norveških gozdnih mačkah, britanski kratkodlaki mački, japonski kratkorepi mački in drugih.
Pred kratkim smo pisali o pasmah mačk, ki naj bi prinašale srečo, zato za konec še tale podatek: japonska kratkorepa mačka naj bi že sama po sebi prinašala srečo, če pa je ta še kaliko, je to za Japonce skoraj kot zadetek na loteriji.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov