Prvi dokazi o obstoju te vrste segajo v zimo 1924–1925.
Po stoletju ugibanj in izjemno redkih srečanj je ekipi znanstvenikov končno uspelo ujeti v objektiv eno najbolj izmuzljivih bitij globokega morja – kolosalnega lignja. In čeprav gre za vrsto, znano po svojih orjaških merah, je bil prvi posneti primerek presenetljivo majhen.
Na raziskovalni ladji Falkor organizacije Schmidt Ocean Institute so z uporabo daljinsko vodene podvodne kamere (ROV) po imenu SuBastian 9. marca letos posneli mladiča kolosalnega lignja dolžine komaj 30 centimetrov. Posnetek je nastal v bližini otočja Južni Sandwichevi otoki, v globinah okoli 600 metrov, v Južnem Atlantskem oceanu.
Na posnetku se vidi, kako prosojni ligenj elegantno plava skozi temno morsko globino, njegove drobne lovke pa se za njim nežno zibajo v toku.
"Vznemirljivo je videti prve posnetke kolosalnega lignja v njegovem naravnem okolju," je povedala Kat Bolstad, raziskovalka lignjev z Univerze za tehnologijo v Aucklandu na Novi Zelandiji. "Sto let smo jih poznali predvsem po ostankih v želodcih kitov glavačev in morskih ptic. Zdaj jih končno vidimo - žive."
Največji nevretenčar na svetu
Kolosalni ligenj (mesonychoteuthis hamiltoni) je še večji od slavnega orjaškega lignja (architeuthis dux). Po dosedanjih podatkih lahko odrasli osebki zrastejo do 14 metrov dolžine in tehtajo do 500 kilogramov, kar jih uvršča med največje znane nevretenčarje na svetu. Njihove oči so največje v živalskem svetu – lahko merijo do 27 centimetrov v premeru, kar je približno velikost nogometne žoge.
Živijo v mračnih globinah Antarktičnega oceana, kjer se s starostjo pomikajo vedno globlje – od približno 500 metrov pri mladih osebkih do 2.000 metrov in več pri odraslih.
Prvi dokazi o obstoju te vrste segajo v zimo 1924–1925, ko so znanstveniki našli dva kraka v želodcu kita glavača. Od takrat je bilo najdenih zelo malo celovitih primerkov – do leta 2015 le 12, polovica teh so bili mladiči. Prvega živega odraslega lignja so ribiči ujeli šele leta 2007.
Znanstveniki so ob tej priložnosti razkrili še eno pomembno odkritje: na prejšnji ekspediciji v januarju so prvič posneli tudi ledenega steklenega lignja (galiteuthis glacialis), ki do takrat še ni bil opažen v naravi. "Dvojno odkritje dveh do zdaj nevidenih vrst na zaporednih ekspedicijah je izjemno in potrjuje, kako zelo malo vemo o globokem življenju Južnega oceana," je dejala Jyotika Virmani, izvršna direktorica instituta Schmidt. "Ti nepozabni trenutki nas opominjajo, da je ocean še vedno poln skrivnosti, ki čakajo na razkritje."
Novo na Metroplay: "Našega posla ne moreš opravljati tako, da imaš telefon na tiho!" | Matjaž Germ