Uredništvo | 16. 3. 2024, 17:09

Kamera v naravnem parku Učka ujela 'veliko zver', ki so jo nazadnje videli sredi osemdesetih let!

Park prirode Učka

Čeprav pojav zveri marsikoga straši, pa je – vsaj v konkretnem primeru – to dobra novica, ki so se je hrvaški strokovnjaki zelo razveselili. 

Hrvaški mediji te dni poročajo o izjemnem dogodku. Na Učki, natančneje na Ćićariji, so opazili in posneli - risa, ki ga v teh gozdovih niso zaznali že nekaj desetletij. "Kdo se to sprehaja po naših gozdovih?", so naslovili objavo na svojem Facebook profilu.

Dodali so, da je porast populacije risa na Hrvaškem in tudi čez mejo posledica proaktivnega ohranjanja narave in ponovem doseljevanju teh živali, ki so ključne za ekosistem. Močno upajo, da bo tamkajšnje območje postalo stalen dom te redke in zaščitene 'velike zveri'.

Največ zaslug za tovrstne dobre novice nosi projekt Life Lynx, katerega cilj je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem. Prvi - ris Goru - je v Slovenijo prispel iz Romunije aprila leta 2019. Zaplodil naj bi štiri legla in postal že dedek.

Odtlej si je izredno majhna in izolirana populacija (veliko osebkov je bilo v sorodu) zelo dobro opomogla. Projekt Life Lynx se počasi zaključuje. Vsega skupaj je v sedmih letih preselil 18 risov - 6 na Hrvaško, 6 v slovenske dinarske gozdove in 6 v Julijske Alpe. 

Ris je izjemno plaha žival.

Ris je izjemno plaha žival.

Profimedia

V tem času so z javnostjo delili tudi številne posnetke teh plahih živali, ki jih je v naravi nemogoče videti. Tako smo lahko opazovali risa Bliska med prehranjevanjem, prav tako pa tudi na primer, kako poteka postopek ulova in opremljanja s telemetričnimi ovratnicami

Nekateri pa so imeli v gozdu izjemno srečo, kajti poročali smo tudi o Slovencu, ki je v gozdu ujel nenavaden prizor - pot mu je prekrižala risinja z mladički. 

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice