Uredništvo | 18. 5. 2024, 10:22
Kamera v slovenskem gozdu razkrila pravo presenečenje (poglejte posnetek)
Skrita kamera v enem izmed slovenskih gozdov, ki so jo tja postavili strokovnjaki za namene raziskovanja, je prinesla čudovite novice.
"Ob pregledu pasti kamer iz zadnje ankete smo našli presenečenje!" Tako začenja svoj zapis na Facebooku ekipa projekta Life Lynx, ki se zadnjih sedem let trudi za reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem, z letošnjim letom pa se izjemno uspešen projekt zaključuje.
Takole nadaljujejo svoj zapis: "V lovišču Lož-Stari Trg smo posneli čudovito serijo fotografij risa z dvema mladičkoma. Samico poznamo od leta 2021, do leta 2023 pa je še nikoli niso zabeležili z mladiči. Ker je translocirani ris Catalin obiskal območje med paritveno sezono, ko so se mladički rodili, je možno, da je njihov oče."
Vsak na novo opažen mladiček risa pomeni veliko veselje, kajti gre za divjo žival, ki je v naših krajih enkrat že izumrla, to je bilo pred nekaj več kot 150-timi leti, sto let kasneje pa so lovci in gozdarji v naše gozdove rise vrnili.
Zares oživel pa je njihovo populacijo omenjeni projekt, ki je vsega skupaj v sedmih letih preselil 18 risov - 6 na Hrvaško, 6 v slovenske dinarske gozdove in 6 v Julijske Alpe. Številni med njimi imajo že podmladek, prvi preseljeni ris Goru je na primer že dedek, zaplodil je kar štiri legla.
Risi so skrivnostna in misteriozna bitja, ki jih je v gozdu skoraj nemogoče srečati - razen, če nimaš take sreče, kot jo je imel Slovenec, pred katerim so risi prečkali gozdno pot. Sicer pa se že v živalskem vrtu zgodi, da na opazovalnici čakamo in čakamo, pa risov ne dočakamo.
"Evrazijski ris se neslišno in nevidno kot duh giblje skozi gozd v zalezovanju svojega plena. Največji izmed vseh vrst risov je sposoben na tla spraviti tudi jelena, štirikrat težjega od sebe," so o tem izjemno zanimivem bitju zapisali v Notranjskem parku.
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino