A. Ko. | 17. 2. 2023, 18:03

Kdaj prehlad pri psu zahteva nujen obisk veterinarja?

Profimedia

Tudi psi se prehladijo in znaki njihovega prehlada so zelo podobni tistim pri ljudeh. Ker pa psi ne znajo govoriti, jih morate v tem času dobro opazovati in pravočasno ukrepati. 

Kašelj, kihanje, izcedek iz oči in smrčka, slabše počutje, pomanjkanje apetita, tudi vročina, potrtost in oteženo dihanje so znaki prehlada pri psu. Kot poudarjajo na Veterinarski kliniki Zajc & Co, ta največkrat ni nevarno stanje, je pa treba biti bolj pozoren pri mladičkih, starejših in bolnih psih (z oslabljenim imunskim sistemom). Prehlad pri psu ne izbira časa, pojavi se lahko v vseh letnih časih. Razlogi zanj so različni – pozimi se psi prehladijo velikokrat zato, ker jedo sneg, poleti pa, ker pijejo prehladno vodo.

Največkrat prehlad v nekaj dneh izzveni in ne povzroča večjih težav, včasih pa se ne konča tako lahkotno. Prehlad se tudi pri psu lahko razvije v pljučnico ali vnetje ušes, zato je – če opazite, da se stanje ne izboljšuje – potreben pregled pri veterinarju. Kot človek tudi pes v času prehlada potrebuje več počitka in miru. Nujno pa je treba vedeti, da človeška zdravila za psa niso primerna!

 

Profimedia

Pomembna pa je tudi preventiva, veliko prehladov lahko preprečite. Pes naj pije vodo sobne temperature; ne dovolite mu, da leži na hladnih tleh; v mrzlih dneh naj bo sprehod aktiven; posebna previdnost pa naj velja pri menjavanju temperatur. Če je na primer pes zunanji in bi ga v mrzlih nočeh preselili v toplo stanovanje, je bolje, da spi v prostoru, ki ni zelo močno ogrevan, da temperaturna razlika ni prevelika. Najboljša preventiva za zdrav pasji imunski sistem pa je zdrava prehrana, veliko gibanja na svežem zraku in to, da je pes srečen.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc