K. R. | 2. 9. 2024, 09:15
Umrl slavni kit Hvaldimir - domnevni ruski vohun, ki naj bi ga odkrili na tajni izvidniški misiji
Kita, ki je nosil pas, na katerem naj bi bil nosilec za kamero, so leta 2019 prvič odkrili zaskrbljeni norveški ribiči.
Kita vrste beluga, znanega kot Hvaldimir, so v soboto na Norveškem našli mrtvega. Hvaldimir je leta 2019 pritegnil pozornost javnosti, potem ko so ga leta 2019 opazili s pasom okoli telesa in domnevali da nosi kamero, ki naj bi mu jo namestili Rusi. Zaradi tega se ga je prijel sloves ruskega vohuna.
Hvaldimir ble funnet død i min "hjemkommune".
— Юріївна 🇺🇦 (@litelin) August 31, 2024
Her er et bilde av ham fra da jeg traff ham på luftetur med bikkja her i Finnmark for nesten akkurat 5 år siden. pic.twitter.com/FwvbE4bfnN
Hvaldimir se je dotaknil src mnogih Norvežanov
Ustanovitelj neprofitne organizacije Marine Mind Sebastian Strand je dejal, da je poginulega kita videl v soboto popoldne blizu Risavika na jugozahodu Norveške. Zakaj je žival poginila, še ni znano. Na kitovem telesu so sicer opazili sledi, ki bi jih lahko povzročile ptice in druge živali, piše Dnevnik.hr.
Strand je dejal, da je to srce parajoče. "Dotaknil se je src na tisoče ljudi tukaj na Norveškem," je povedal in dodal, da si prizadeva za to, da bi Hvaldimirjevo truplo poslali v ustanovo, kjer bi lahko njegovo telo ohranili dovolj dolgo, da bi ugotovili vzrok smrti.
Most Powerful Sonars!
— EurAsian Times (@THEEURASIATIMES) June 16, 2023
Russia Deploys ‘Military Dolphins’ To Keep An Eye Out For Ukrainian Saboteurs At Sevastopol
A rare footage of Putin’s Spy Whale ‘HVALDIMIR’ spotted with a camera harness, allegedly trained by Russian Navy for Intelligence Ops.#Hvaldimir #Whale… pic.twitter.com/lBPFzFI5VT
Rusija povezave ni nikoli priznala
Kitovo ime Hvaldimir, ki so mu ga na Norveškem nadeli, po tem, ko so ga leta 2019 prvič opazili ribiči na severu države, je sicer kombinacija norveške besede za kita "hval" in ruskega imena Vladimir. Skrivnost okoli kita je sprožilo dejstvo, da je okoli telesa nosil pas, ki je bil označen kot "oprema" iz Sankt Peterburga, zdelo pa se je, da je na njem pritrjen tudi nosilec za kamero.
Zaradi tega se je pojavilo vprašanje, ali je bil kit na ruski izvidniški misiji, Rusija pa povezave s kitom ni nikoli priznala. Žival je sicer kazala znake udomačenosti in se dobro počutila v bližini ljudi. Čeprav kiti beluge običajno plavajo v skupinah in naseljujejo oddaljena akjtična območja, je Hvaldimir zapustil svoje običajno življenjsko okolje in se znašel v prometnejših vodah, kar je zaskrbelo znanstvenike, aktiviste in strokovnjake, piše omenjeni medij.