Če vaš ljubljenček zboli, bi morali v gospodinjstvo uvesti določene ukrepe, kajti lahko na vas prenese bakterije, ki jih noben antibiotik ne ubije.
Portugalski raziskovalci so raziskovali, kako virusi in bakterije pri psih in mačkah vplivajo na človeka, in ugotovili, da sploh ne nedolžno. Tudi vi ljubljenčka, ko je bolan, še bolj stiskate k sebi in ga crkljate? Morda od zdaj tega ne boste več počeli.
Na človeka namreč lahko preidejo bakterije, ki jih ne uniči noben antibiotik. "Ko je vaš ljubljenček bolan, razmislite o tem, da bi ga izolirali v eni sobi in s tem preprečili, da bi se bakterije razširile po vašem domu. Prav tako vse preostale sobe dobro očistite," svetuje Juliana Menezes, raziskovalka s portugalske univerze.
Bakterije, ki so odporne proti antibiotikom, vsako leto po svetu ubijejo en milijon ljudi, ob tem pa Svetovna zdravstvena organizacija svari, da naš planet prihaja v postantibiotično obdobje, ki ne prinaša ničesar dobrega - vse bolezni, ki danes veljajo za ozdravljive, bodo lahko spet smrtonosne.
Po nekaterih projekcijah so podatki šokantni - do leta 2050 bi na leto zaradi odpornih bakterij umrlo deset milijonov ljudi! Povsem 'vsakdanje' okužbe in rutinske operacije pa bi postale življenjsko ogrožajoče.
"Najnovejše raziskave dokazujejo, da je prenos proti antibiotikom odpornih bakterij med ljudmi in živalmi, vključno s hišnimi ljubljenčki, ključnega pomena za ohranjanje ravni odpornosti," je še povedala Menezesova in dodala, da to izpodbija tradicionalno prepričanje, do so ljudje glavni prenašalci bakterij v skupnosti.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih