Uredništvo | 9. 8. 2024, 12:30

Nov dan, nov primer zlorabe na olimpijskih igrah: do kdaj bo tradicija izgovor za mučenje?

Profimedia

Med živalovarstvenimi organizacijami je znova završalo po tem, ko so kamere iz olimpijskih iger v svet poslale posnetke brazilskega jahača. Videz njegovega konja je skrb zbujajoč. 

Živalovarstvene organizacije se že dolgo trudijo, da bi živali izključili iz olimpijskih iger (in tudi drugih tekmovanj oz. prireditev), v času same prireditve pa so težnje še glasnejše. Sploh če prihaja do različnih incidentov, kar se v Parizu tudi dogaja.

Že pred samim začetkom letošnjih olimpijskih iger sta kar dve jahačici ostali brez svojega nastopa. Razlog? Mučenje konj. Članico britanske konjeniške reprezentance Charlotte Dujardin so kamere posnele, kako je 24-krat z bičem udarila svojega konja; zaradi krutega ravnanja s konjem pa je svoj nastop morala prisilno odpovedati tudi danska jahačica Carina Cassøe Krüth.

Blišč olimpijskih iger je za konje vse prej kot bleščeč.

Blišč olimpijskih iger je za konje vse prej kot bleščeč.

Profimedia

Tokrat pa je organizacija PETA na svoji Facebook strani opozorila na nov nesprejemljiv škandal, v središču je brazilska ekipa jahačev. Na eni izmed njih je jahač na konju, katerega vrat je tako sključen, da je praktično deformiran

Gre za prepovedano metodo treninga, znano pod imenom 'rollkur'. Rollkur je kontroverzna tehnika pri treniranju konj, zlasti v dresurnem jahanju, pri kateri se konjevo glavo in vrat močno upogne navzdol in nazaj proti prsnemu košu. To prisilno držanje vratu in glave se uporablja z namenom, da bi imel konj bolj zbran položaj in da bi med izvajanjem različnih dresurnih gibov izgledal bolj spektakularno.

Organizacija PETA je na Mednarodno konjeniško zvezo (FEI) poslala nujno pritožbo, v kateri zahteva izločitev jahača iz tekmovanja, za trpinčenega konja pa temeljit veterinarski pregled.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc