R.S. | 24. 6. 2024, 09:42

Priljubljen hrvaški otok preplavile nevarne živali, kaj se dogaja?

Profimedia

Toliko jih še nikoli ni bilo. 

Dalmatinski otok Korčula vsako leto obišče ogromno Slovencev. Letošnji obisk pa bo mnogim obiskovalcem ostal v spominu, saj se hrvaški otok sooča s številnimi težavami. Zaradi del na električni napeljavi za več ur zmanjka elektrike, težave pa domačinom in turistom povzroča tudi invazija meduz mesečink, poroča slovenski Dnevnik

Toliko jih na hrvaškem otoku še ni bilo. Domačini obupano iščejo ribiške podmetalke, s katerimi strupene meduze odstranjujejo iz morja. Vendar je vse zaman, saj se kmalu pojavijo nove kolonije meduz. 

Profimedia

Najnevarnejša meduza v Sredozemskem morju

Velja za najnevarnejšo meduzo v Sredozemskem morju, ki živi od dva do štiri mesece. Čeprav se praviloma zadržuje na odprtem morju, jo pogosto morski tokovi zanesejo k obali. Ožig meduze mesečinke je boleč. Če pride v stik s človeško kožo, nastanejo poškodbe, ki so podobne opeklini. V najhujših primerih pride do alergijske reakcije, ki lahko celo ogrozi življenje.

Strokovnjaki svetujejo izpiranje poškodovanega predela z morsko vodo. Pomaga tudi hlajenje z ledom. Nikoli ne smemo kože izpirati z navadno vodo, ker bo to povzročilo dodatno sproščanje strupa iz ožigalk. 

To sicer ni prvič, da se pri naših južnih sosedih spopadajo z invazijo meduz mesečink. Lansko leto so morali zaradi njih zapreti nekatere plaže v Dubrovniku. Pred njimi so leta 2021 trepetali tudi v morju blizu Pulja. 

Novo na Metroplay: "Največja ovira je davčni sistem" | Blaž Brodnjak