A. Ko. | 18. 1. 2023, 12:01

Kužni kašelj pri psih je zelo nalezljiv – kako ga prepoznati? (VIDEO)

Profimedia

Pes se s kužnim kašljem skoraj vedno okuži od drugih psov, prvi znaki pa običajno nastopijo v nekaj dneh po stiku. Če sumite na kužni kašelj, je treba psa za 2 tedna izolirati. 

Pri kužnem kašlju gre za vnetje zgornjih dihalnih poti – sapnika, sapnic, občasno tudi grla. Povzročajo ga lahko virusi ali bakterije. ʺZnačilen klinični znak je intenziven, suh kašelj, ki se pojavi nenadoma. Lastniki ga pogosto opisujejo, 'kot da se je psu nekaj zataknilo v grlu' in ga ob pregledu izzovemo s pritiskom na sapnik ob vhodu v prsno votlino. Kašelj lahko postane tudi produktiven, takrat psi izkašljujejo belo penasto vsebino, ki jo lahko zamenjamo z bruhanjem,ʺ so zapisali na Veterinarski kliniki Zajc&Co in za lažjo pomoč pri prepoznavanju delili spodnji posnetek.

Pes, ki ga muči kužni kašelj, se običajno dobro počuti, redko nastopijo povišana temperatura, vnetje grla ali oteženo dihanje. Kašelj je najbolj intenziven prvih nekaj dni (in noči), potem se umiri in se ojača med fizičnim naporom ali stresom.

ʺV hujši obliki, ki se pojavi pri necepljenih ali imunsko oslabljenih živalih, se obolenje lahko razplamti celo v pljučnico. Bolezen ponavadi mine sama v 1 do 2 tednih. Ker pa je pri večini psov kašelj zelo dražeč in izčrpljujoč, dajemo zdravila za blažitev kašlja in včasih tudi antibiotike za preprečevanje naknadnih bakterijskih okužb pravijo na Kliniki Loka. Zato je ob pojavu tega kašlja priporočljiv pregled pri veterinarju, pa tudi zato, da se izključijo drugi vzroki za kašelj. 

Najboljša preventiva je cepljenje psa proti kužnim boleznim.

Cepljeni včasih tudi zbolijo, a v bolj mili obliki. Kužni kašelj se na ljudi ne prenaša, ker pa je izredno prenosljiv med psi, se svetuje izolacija bolnega psa za 2 tedna oz. še en teden po tistem, ko preneha kašljati.