Uredništvo | 3. 9. 2024, 21:00

Zakaj mačke ne marajo zaprtih vrat?

Profimedia

Imate tudi vi doma mačko, ki jo bolj kot vse drugo v stres spravijo zaprta vrata? Za tem stoji nekaj dobrih razlogov, ki jih morate poznati. 

Mikavkanje, stokanje, praskanje in še bi lahko našteli nekaj vedenj, ki jih pri določenih mačkah sprožijo - zaprta vrata, predvsem vrata v notranjih prostorih. Razlogov za to je več, glavni pa njihova teritorialnost

Mačke so zelo teritorialne živali. Zaprta vrata jim onemogočajo dostop do celotnega njihovega ozemlja, kar jih lahko spravi v stres. Želijo imeti pregled nad okoljem in možnost nadzora nad svojim teritorijem.

Drugi razlog je zelo predvidljiv - radovednost. Čeprav mačke včasih dajejo občutek, da jim je povsem vseeno za svet okoli njih, to v resnici ne drži. Mačke so izjemno radovedne in jih zaprta vrata pritegnejo, ker ne vedo, kaj je na drugi strani.

Njihova radovednost jih žene, da želijo raziskovati vse prostore, do katerih imajo dostop. Včasih jih sili tudi v nevarne situacije (poznate najhujšo nočno moro, ki se mački lahko zgodi v zavetju doma?)

Mačke so po naravi zelo radovedne.

Mačke so po naravi zelo radovedne.

Profimedia

Če se mačka lahko prosto giba med prostori, ji to daje tudi občutek varnosti. Če so vrata zaprta, lahko občutijo, da so ujete ali omejene. Odprt prehod jim omogoča, da se hitro umaknejo, če se počutijo ogrožene.

Nekatere mačke so zelo družabne in jim zaprta vrata niso všeč, ker bi želele biti ob svojem človeku, ki je na drugi strani. Ob tem se lahko soočajo z občutki nemira ali celo tesnobe. Navsezadnje pa so mačke bitja navade, in če so vajene, da so notranja vrata odprta, jih bo še tako majhna sprememba spravila iz tira. In to znajo mačke zelo dobro pokazati. 

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem