Bolezen, za katero po 7. letu starosti zboli kar tretjina mačk, je pogosto prikrita, dokler ni že prepozno. Kljub izjemni vezi, ki jo imate s svojo mačko, vam ta ne bo povedala, da se ne počuti dobro.
Ledvice so ključne za uravnavanje krvnega tlaka, zdrav krvni tlak pa ohranja dobro zdravje ledvic. Nezdrave ledvice (kronična ledvična bolezen) ali nezdrav krvni tlak (hipertenzija) medsebojno vplivajo na stanje. To lahko vodi do poslabšanja zdravja vaše mačke in v skrajšanja njene življenjske dobe. Predvsem slednje je pogosto žalostna in prehitra posledica obeh bolezni, saj ju večkrat odkrijemo, ko je že prepozno.
Žal še vedno večina mačjih pacientov s to boleznijo prispe k veterinarju v zadnjem stadiju bolezni, ko pride v poštev le še paliativna oskrba pacienta, opozarjajo pri veterinarski ekipi Vetpromet.
Zboli tretjina starejših mačk
Bolezni, ki sta med seboj povezani, se pojavita pri eni od treh starejših mačk.
- Kronična bolezen ledvic (KBL): Ena najpogostejših zdravstvenih težav pri starejših mačkah. Stanje, kjer ledvice ne delujejo dovolj dobro, da bi filtrirale odpadne snovi iz krvi. Prizadene do 40 % starejših mačk in do 65 % tistih, ki že trpijo tudi za hipertenzijo.
- Visok krvni tlak (hipertenzija): Tako kot pri ljudeh ima negativne učinke tudi na vitalne organe pri mačkah, vključno z ledvicami, srcem, možgani in očmi. Zboli do 20 % starejših mačk, do 74 % mačk, ki ima hipertenzijo, pa trpi tudi za kronično boleznijo ledvic.
Stanji se pogosto pojavita skupaj in obe imata škodljiv vpliv na zdravje vaše mačke. Kadar eno od obeh obolenj ni dobro zdravljeno, lahko poslabša drugo obolenje. In če ju ne zdravimo, lahko obe obolenji povzročita hudo bolezen, ki skrajša življenje vaše mačke.
Zakaj mačke zbolijo?
Vzroki so različni, najpogostejša sta starost mačke (nad 7 let) in pa genetska nagnjenost. Nekatere pasme, kot so perzijske, siamske in britanske kratkodlake mačke, imajo povečano tveganje za razvoj te bolezni.
Razlog je lahko tudi visok krvni tlak ter druga, pretekla okužba ali vnetja sečil, ledvic, ter tumorji in ciste v ledvicah. Pomemben faktor so tudi različne zastrupitve z gospodinjskimi in vrtnimi kemikalijami, na primer v balkonskem ali vrtnem cvetju, ki mu pomagamo z različnimi sredstvi, mačka pa jih nevede zaužije.
Prvi opazni znaki kronične ledvične bolezni
Bolezni pravimo tudi tihi ubijalec, saj dolga leta poteka brez znakov, poškodbe ledvic pa se medtem že dogajajo. Bolezen dolgo časa, včasih tudi več let, poteka brez kakršnih koli vidnih zdravstvenih težav, spremembe v ledvicah pa se že dogajajo.
Prvi opazni znaki bolezni so:
- hujšanje in neješčost
- bruhanje in neprijeten zadah
- izguba mišične mase
- povečano pitje vode
- pogostejše uriniranje in bolj prozoren urin
- neurejena dlaka.
A ti se pojavijo šele, ko je več kot dve tretjini ledvičnega tkiva že okvarjenega. Zato je pomembno, da vašega mačka redno pregleduje veterinar.
Redni preventivni pregledi pri veterinarju
Veterinarji lahko bolezen zaradi poznega pojava kliničnih znakov odkrivajo pravočasno, v zgodnjih fazah bolezni, le z rednimi vsakoletnimi pregledi mačk.
Redni veterinarski pregledi so sestavljeni iz:
- merjenja krvnega tlaka
- merjenja telesne mase
- merjenja razvitosti mišičevja
- pregledov očesnega ozadja, ustne votline in urina.
Opravita se še odvzem in pregled krvi.
Pravočasno zdravljenje bolezni močno podaljša življenje mačke, tudi za več let, pomembno pa tudi izboljša kakovost življenja. Mačka namreč ostane aktivna in z ohranjenim tekom še daleč v starost.
Kako lahko vzdržujemo zdravje mačk?
Po 7. letu starosti so za mačke najpomembnejši preventivni presejalni pregledi. Poleg tega pa je za mačko treba skrbeti z zagotavljanjem kakovostne prehrane in pitjem dovolj čiste vode, lahko pa ji dodajamo tudi prehranska dopolnila, na primer kakovostne maščobne kisline omega 3.
Ko mačka zboli …
Kronična ledvična bolezen je neozdravljiva, vendar jo je mogoče uspešno obvladovati in izboljšati kakovost življenja vaše mačke. Ključni pristopi k zdravljenju so:
- Dietna prehrana: Posebna hrana z manjšo vsebnostjo fosforja in beljakovin ter povečano količino maščobnih kislin omega 3 pomaga zmanjšati obremenitev ledvic. Posebne diete pogosto vključujejo tudi dodatke, ki uravnavajo ravnovesje elektrolitov in zmanjšujejo nastanek strupenih presnovnih snovi.
- Hidracija: Mačka mora imeti stalno na voljo svežo vodo. Ponudimo ji lahko tudi več mokre hrane. V naprednejših primerih lahko veterinar predpiše podkožno dajanje tekočin, kar pomaga pri izločanju toksinov iz telesa.
- Zdravila: Obstaja zdravilo v obliki okusnega in mački prijaznega sirupa, ki zavira napredovanje bolezni in uravnava krvni tlak, kar lahko mački podaljša življenje za več let. V napredovali fazi bolezni bo mačka potrebovala intenzivno zdravljenje.
- Redni veterinarski pregledi: Nadzor bolezni s pogostimi preiskavami omogoča prilagajanje zdravljenja glede na stanje vaše mačke.
Kronična bolezen ledvic je resna bolezen, a z ustrezno nego in zdravljenjem je mogoče vaši mački omogočiti dolgo in kakovostno življenje. Z zgodnjim prepoznavanjem simptomov, prilagojeno prehrano in rednimi veterinarskimi pregledi lahko znatno izboljšate prognozo bolezni.