A. Ko. | 25. 10. 2022, 10:13
Mačko najbolj razveseli, ko lastnik pri komunikaciji uporablja prav poseben glas
Če se psi entuziastično obrnejo za vsakim glasom, ki jih ogovori, so mačke mnogo bolj izbirčne. Reagirajo samo na glas svojega lastnika, pa še to najraje samo tedaj, ko govori na prav poseben način.
Svoje glave in ušesa notranje mačke najbolj aktivno premikajo, ko zaslišijo glas svojega človeka, če ta z njimi govori z visokim tonom, ki ga velikokrat uporabljamo tudi za komunikacijo z dojenčki. Pozornost mačke ne aktivira glas tujca, kot tudi ne glas lastnika, če je ta povsem normalen in odrasel. Tako je pokazala nedavna raziskava, ki so jo naredili v Parizu.
Po mnenju avtorice Charlotte de Mouzo iz pariške univerze je ta dokaz, da si mačka in njen skrbnik gradita posebno vez prav prek posebne komunikacije, ki jo imata.
V raziskavi je sodelovalo 16 mačk (7 samičk in 9 samcev), starih od 8 mesecev do 2 let. Vse živijo s svojim človekom v majhnih stanovanjih in vse so mačke, ki pripadajo študentom pariške veterinarske šole. Mačkam so v zavetju stanovanja, ob prisotnosti lastnika (ta je bil povsem pasiven), predvajali različne posnetke. Vsi so vsebovali fraze: 'Kako si? Bi se rad igral? Si lačen? Se vidiva!'
Your cat really does prefer your voice to that of a stranger's https://t.co/wUAegLW6eC
— New Scientist (@newscientist) October 25, 2022
Na prvem izmed posnetkov je te fraze izgovoril tujec z normalnim glasom, na drugem tujec z visokimi toni, na tretjem lastnik z normalnim glasom in na četrtem lastnik z visokimi toni. Samo ob slednjem posnetku je mački posnetek pritegnil ogromno pozornosti, začela je premikati glavo, ušesa in rep in se nadvse aktivno obnašati. Daleč najbolj je bilo to očitno, ko se je odvrtel posnetek lastnika, ki je uporabljal 'dojenčkast govor'.
Kot so povedali avtorji raziskave, je pri tem treba upoštevati, da so vse mačke samo notranje in da z drugimi ljudmi nimajo veliko stikov, zato so morda povsem ignorirale tujce. Vsekakor pa je raziskava dokaz, da so mačke ʺobčutljivi in komunikativni individuumiʺ, ki s svojim lastnikom spletejo trdno vez. Mouzonova poudarja, naj bo njihovo odkritje tudi spodbuda, da boste pri komunikaciji z mačko večkrat uporabljali tovrstno govorico.