Znanstveniki s skrb vzbujajočo novico: ta gozdna žival se je začela nenavadno obnašati

8. 4. 2025, 18:00 | R.S.
Deli
Znanstveniki s skrb vzbujajočo novico: ta gozdna žival se je začela nenavadno obnašati (foto: Profimedia)
Profimedia

Njen vzorec obnašanja je postal drugačen. 

Biologi so zaskrbljeni, saj toplejše zime spreminjajo naravno vedenje črnih medvedov in drugih živalskih vrst. Zimsko spanje medvedov običajno poteka od septembra do aprila. Hibernirajo v brlogih, ki si jih pripravijo v votlih drevesih, jamah ali pod grmičevjem.

Zimsko spanje črnih medvedov v Severni Ameriki je zdaj vse krajše, znanstveniki pa to pripisujejo vse višjim temperaturam. Raziskave so pokazale, da medvedi ostanejo budni približno šest dni dlje. Do leta 2050 bi lahko bili v povprečju budni kar mesec dni

To so skrb vzbujajoči podatki, saj jim grozijo resne posledice - če medvedi predolgo ostanejo budni ali preskočijo zimsko spanje, lahko zaradi pomanjkanja hrane trpijo zaradi podhranjenosti, poroča Earth.org. Prezimovanje jim omogoča, da varčujejo z energijo v obdobju, ko je hrane malo ali pa je sploh ni. 

Ste čutili potres? Streslo je območje Žalca
črni medved
Profimedia

Spremembe v vedenju medvedov bodo zaradi naraščajočih temperatur močno vplivale na zdrave ekosisteme. Krajša obdobja prezimovanja bodo verjetno povzročila več srečanj med ljudmi in medvedi. Medvedi bodo morebiti iskali hrano pri ljudeh ali v smeteh, kar lahko privede do nevarnih situacij.

Višje temperature bodo vplivale tudi na druge vrste medvedov. Ena od raziskav, objavljena v reviji Ecological Informatics, je pokazala, da se bodo divji azijski medvedi iz regije Hindukuš-Himalaja in Irana verjetno preselili na višjo nadmorsko višino zaradi vremenskih sprememb. Ko se vrsta preseli v novo okolje, se pojavijo številni problemi, kot so tekmovanje za vire in več stikov z ljudmi.

Srhljiva napoved japonske jasnovidke, ki svari pred novo katastrofo