Ob pogledu posnetka so nekateri sprva mislili, da gre za montažo. Da se je umetna inteligenca spet poigrala z njimi. Toda ne - takšna žival zares obstaja! In v gozdu so jo ujeli v kamere!
V mehiški zvezni državi Nuevo Leon so raziskovalci divjih živali s pomočjo fotopasti ujeli izjemno redek prizor – posnetek jaguarundija (herpailurus yagouaroundi), enega najbolj skrivnostnih živali na ameriški celini. Ta plah in težko opazen plenilec je še en dokaz o bogati in raznoliki favni regije.
Jaguarundi je srednje velik divji maček, ki poseljuje območje od južnih Združenih držav Amerike do Argentine. Gre za sorodnika pume in jaguarja, vendar se od njiju precej razlikuje. Njegovo telo je dolgo in vitko, ima kratke noge in dolgo rep, zaradi česar ga pogosto primerjajo z vidrami. Tudi njegovo krzno je drugačno od drugih divjih mačk, saj je brez značilnih lis in črt. Njegova barva variira od rdečkaste do sive, kar mu pomaga pri prilagajanju različnim okoljem.
Jaguarundi je samotar in aktiven podnevi, kar je precej nenavadno za divje mačke, ki so običajno nočne živali. Je izjemno prilagodljiv plenilec, ki uspeva v tropskih gozdovih, pa tudi v sušnih območjih. Hrani se s pticami, majhnimi sesalci, plazilci in žuželkami. Čeprav ni neposredno ogrožen, mu uničevanje naravnega okolja predstavlja resno grožnjo.
Parques y Vida Silvestre de Nuevo Leon, organizacija, ki se ukvarja z zaščito divjih živali, je na družbenih omrežjih delila redko ujet posnetek te živali. Ob objavi so zapisali: "Pozoren pogled, gibčno telo in tihi premiki. Jaguarundi se je pokazal na naših fotopastih in nas znova spomnil na skrivnosti in bogastvo divjega sveta." Ker gre za zelo redko videno žival, so raziskovalci izjemno zadovoljni z najdbo, saj to potrjuje, da jaguarundiji še vedno prebivajo na tem območju kljub vse večjemu krčenju naravnega habitata.
Poleg jaguarundija so v zadnjem času raziskovalci v gorskih predelih Nuevo Leona opazili še eno presenetljivo žival – rdečega jelena, ki ni avtohtona vrsta v tej regiji. Gre za veliko vrsto jelena, ki je doma predvsem v Evropi in Aziji. Njegova prisotnost v Mehiki vzbuja vprašanja o vplivu tujerodnih vrst na ekosistem, saj lahko ogrozijo lokalno favno.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec